REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.
Minimalna płaca 12/13 zł za godzinę pracy zapewne odbije się na zatrudnieniu w sklepach

Minimalna płaca 12/13 zł za godzinę pracy zapewne odbije się na zatrudnieniu w sklepach (fot. Pixabay/domena publiczna)

Sejm uchwalił w minionym tygodniu ustawę o minimalnej stawce godzinowej za prace na umowę-zlecenie oraz w ramach samozatrudnienia. Ustawa przewiduje, że od momentu jej wejścia w życie do końca roku wynagrodzenie za tego typu pracę wynosić będzie 12 zł brutto za godzinę, a od początku 2017 r. - 13 zł brutto.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

W ustawie uchwalonej przez Sejm zapisano, że kwota wynagrodzenia waloryzowana będzie co rok, w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego (zgodnie z propozycją rządu - 2 tys. zł brutto), również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, dodatek za pracę w porze nocnej ma nie być wliczany do wynagrodzenia.

Ustawa przewiduje sankcje za naruszenie przepisów o minimalnej stawce godzinowej. Kary za niedostosowanie się do nowego prawa wahać się będą w przedziale od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Płacić je będą musieli przedsiębiorcy, osoby działający w ich imieniu, lub osoby działające w imieniu innej jednostki organizacyjnej, która wypłaca należne wynagrodzenie.

Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Jeśli nie zaproponuje on żadnych poprawek, to pod aktem prawnym potrzebny będzie już tylko podpis prezydenta.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony