REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)
Anomalie pogodowe hamują spadek cen produktów mlecznych

Anomalie pogodowe hamują spadek cen produktów mlecznych (fot. Pixabay CC0)

Po silnym spadku cen produktów mlecznych obserwowanym w II poł. 2018 r., początek 2019 r. przyniósł wyraźną korektę cen. Od stycznia br. indeks cen GDT zwiększył się o prawie 16 proc. i powrócił do poziomów obserwowanych pod koniec I poł. 2018 r. Według prognoz autorów raportu „Credit Agricole, AGROmapa, Wiosna 2019” światowy rynek mleka do drugiej połowy 2020 r. pozostanie w łagodnej fazie spadkowej cyklu.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Obserwowana w ostatnich miesiącach korekta cen produktów mlecznych w znacznym stopniu związana jest z obawami uczestników rynku o negatywny wpływ fali upałów, jaka wystąpiła w Nowej Zelandii, na produkcję mleka w tym kraju. Znaczący spadek produkcji mleka w Australii ze względu na suszę miał mniejsze znaczenie. Wzrost cen na giełdzie w Nowej Zelandii doprowadził do wyraźnego spowolnienia spadku cen produktów mlecznych obserwowanego w UE oraz w USA.

Według analityków Credit Agricole, w kolejnych miesiącach wraz z kończącym się sezonem mlecznym na półkuli południowej uwaga rynku w coraz większym stopniu skupiona będzie na UE, gdzie w maju odnotowany zostanie sezonowy szczyt produkcji. Przy założeniu, że warunki agrometeorologiczne w Europie ukształtują się na poziomie zbliżonym do średniej wieloletniej, należy oczekiwać wyraźnego zwiększenia dynamiki skupu mleka w UE, co będzie oddziaływało w kierunku spadku cen produktów mlecznych.

Autorzy raportu podkreślają, że negatywne dla cen produktów mlecznych jest również wyraźne spowolnienie światowego popytu na produkty mleczne, w szczególności w Chinach. W całym 2018 r. wolumen chińskiego importu produktów mlecznych zwiększył się o 7,9 proc. wobec wzrostu o 12,9 proc. w 2017 r. i 20,4 proc. w 2016 r. Dane za styczeń 2019 r. wskazują na wysokie prawdopodobieństwo dalszego spowolnienia chińskiego importu w 2019 r. Ze spowolnieniem popytu na produkty mleczne mamy do czynienia również wśród pozostałych głównych importerów: w Rosji, USA, Indonezji i na Filipinach.

– Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą światowy rynek mleka od IV kw. 2017 r. pozostaje w spadkowej fazie cyklu. Jest ona jednak o wiele bardziej łagodna niż wcześniej oczekiwaliśmy, co wynika z wolniejszego wzrostu podaży mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych ze względu na anomalie pogodowe (susze w UE i w Nowej Zelandii). W kolejnych kwartałach oczekujemy dalszego łagodnego spadku cen, który potrwa najprawdopodobniej do II poł. 2020 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (w szczególności w Nowej Zelandii i w UE). W efekcie, prognozujemy, że na koniec 2019 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 125 zł/hl, a na koniec 2020 r. wzrośnie do ok. 130 zł/hl – prognozują analitycy Credit Agricole.

Źródło: Credit Agricole, AGROmapa, Wiosna 2019

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony