REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

(materiały własne)

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w kwietniu do 2,2 proc. wobec 1,7 proc. w marcu, co było zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS. W kierunku wzrostu wskaźnika w kwietniu oddziaływała wyższa dynamika wszystkich jego składowych (cen żywności, paliw i innych nośników energii oraz towarów i usług uwzględnianych przy obliczaniu inflacji bazowej).

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

- Dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyła się w kwietniu do 3,3 proc. wobec 2,6 proc. w marcu. Główną przyczyną przyspieszenia wzrostu cen żywności ogółem był wzrost dynamiki cen wieprzowiny z -2,7 proc. r/r w marcu do 7,1 proc. w kwietniu. W warunkach obserwowanych w ostatnich miesiącach znaczących strat produkcyjnych związanych z rozprzestrzenianiem się ASF w Chinach obserwujemy wyraźny wzrost chińskiego importu wieprzowiny, który oddziałuje w kierunku wzrostu jej cen na świecie, w tym w Polsce – tłumaczy Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Ceny paliw i innych nośników energii podbiły łącznie inflację CPI w kwietniu o 0,1 pkt. proc. Wyższa dynamika cen nośników energii wynikała ze zwiększenia dynamiki cen prądu. - Uważamy, że jest to efekt uwzględnienia przez GUS w większym stopniu wzrostu zmiennych składników rachunków za prąd, a nie tylko narzuconej "ustawą zamrażającą ceny energii” obniżki opłaty przejściowej, jak to miało miejsce w ub. miesiącach. Wyższa dynamika paliw była natomiast związana z rosnącymi cenami ropy naftowej na światowym rynku. Cena ropy Brent wyrażona w złotych ukształtowała się w okresie marzec-kwiecień br. na poziomie o 11,3 proc. wyższym niż w analogicznym okresie 2018 r. – wskazuje Krystian Jaworski.

I dodaje: - Do wzrostu inflacji przyczyniła się także wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wzrosła w kwietniu do ok. 1,8 proc. r/r wobec 1,4 proc. w marcu. Jej zwiększenie wynikało z przede wszystkim z wyższej dynamiki cen w kategoriach "użytkowanie mieszkania” (wyższe ceny za wywóz śmieci), "transport” (wyższe ceny usług transportowych), "łączność”, "rekreacja i kultura” oraz "inne wydatki na towary i usługi”. Szeroki zakres wzrostu inflacji bazowej w marcu wskazuje, że jej źródłem jest stopniowo narastająca presja kosztowa w polskiej gospodarce. O rosnącej presji inflacyjnej świadczy również inflacja bazowa w ujęciu m/m. Ceny w tej kategorii wzrosły w kwietniu o 1,0 proc., co było czwartym najwyższym miesięcznym wzrostem wskaźnika od 1999 r.

- Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą w oczekujemy, że do końca 2019 r. dynamika cen ogółem będzie kształtować się w przedziale 2,2-2,6 proc. r/r. Będzie ona wspierana przez stopniowy wzrost inflacji bazowej i przyspieszenie wzrostu cen żywności, podczas gdy przeciwny efekt będzie miało obniżenie dynamiki cen paliw związane z efektami wysokiej bazy z II poł. ub. r. Uważamy, że dostosowanie polityki cenowej przez przedsiębiorstwa (obrazowane wzrostem inflacji bazowej) zakończy się przed końcem br., a tym samym w 2020 r. inflacja ogółem znajdzie się w lekkim trendzie spadkowym. Zarysowany powyżej scenariusz inflacyjny stanowi wsparcie dla naszej prognozy przewidującej stabilizację stóp procentowych NBP w całym 2019 r. (pierwsza podwyżka w marcu 2020 r.) – komentuje starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~bynio 1 ponad rok temuocena: 100% 

  przez PiSdowate rozdawnictwo musimy płacić więcej. PiSdowaty Rząd daje 500+ a w podwyżkach zabiera 1000-

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony