REKLAMAHELIO - Baner Główny - MASY (11-17.11.2019)
Paragony zawierające bisfenole mogą być szkodliwe dla zdrowia

Paragony zawierające bisfenole mogą być szkodliwe dla zdrowia (Emerson Polska)

Paragony termiczne zagrażają zdrowiu sprzedawców. Bisfenol A, wykorzystywany w procesie produkcji papieru termicznego zwiększa ryzyko zachorowania na pewne choroby. Właśnie ze względu na szkodliwość od 2 stycznia 2020 r. jego wykorzystanie bisfenolu A w rolkach termicznych będzie zakazane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

Szkodliwość dowodów zakupu była analizowana przez szereg niezależnych zespołów badawczych na świecie. Wyniki były zbieżne – jeśli papier użyty do produkcji rolki kasowej zawierał bisfenol – istniało zagrożenie dla zdrowia. Ze względu na potwierdzoną naukowo szkodliwość BPA, od 2 stycznia 2020 r. jego wykorzystanie w rolkach termicznych będzie zakazane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Bisfenol A zwiększa ryzyko zachorowalności na nowotwory, zaburza pracę tarczycy, sprzyja otyłości oraz zaburza płodność. Nawet niewielka ilość zawartych w paragonach bisfenoli może powodować poważne konsekwencje u kobiet w ciąży.

Od kilku lat coraz większą popularność zyskują rolki kasowe „BPA-free”, wykorzystujące zamiennik – bisfenol S (BPS). Okazuje się jednak, że i on może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Z raportu Ecology Center wynika, że aż 75 proc. wydanych w 2018 r. paragonów zawierało substytut w postaci BPS, natomiast 18 proc. - BPA, z kolei w segmencie retail 85 proc. przebadanych paragonów zawierało BPS, a 8 proc. - dotychczasowe BPA. Na rynku polskim jest już dostępne rozwiązania pozbawione wszelkich fenoli.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony