REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 03.10.2019)
Wicepremier i minister finansów Czech Andrej Babiš

Wicepremier i minister finansów Czech Andrej Babiš (fot. Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres/Wikimedia Commons, na lic. CC BY-2.0)

Strona 2 z 2
REKLAMAProxi Cloud Belka w artykułach_wrzesien

Biznesmen wszedł do polityki. Kierowane przez Andreja Babiša ugrupowanie Ano 2011 w wyborach w 2013 r. zajęło drugie miejsce, wprowadzając do Izby Poselskiej 47 przedstawicieli. On sam uzyskał jeden z mandatów, a w styczniu 2014 r. został pierwszym wicepremierem oraz ministrem finansów w koalicyjnym rządzie Bohuslava Sobotki. Skoro Polscy producenci żywności są dla biznesmena Babiša groźną konkurencją, to czy polityk Babiš mógł być zainteresowany, aby używać swojej władzy do zwalczania niewygodnego rywala?

Faktem jest, że w czasie jego urzędowania polscy producenci rolni wielokrotnie skarżyli się na problemy stwarzane przez stronę czeską, takie jak częste i nieuzasadnione kontrole sanitarne, nadmierne wymogi dokumentacyjne i certyfikacyjne czy czarny PR, w którym jak się wydaje pewną rolę odgrywał właśnie Babiš. Polacy składali w tej sprawie skargi w Parlamencie Europejskim, a polski rząd wielokrotnie protestował i interweniował.

W grudniu 2014 roku okazało się, że czeskie służby otrzymały specjalną instrukcję, zalecającą szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski, pt. "Nadzwyczajna kontrola bezpieczeństwa i jakości oraz oznaczenia wybranych rodzajów artykułów spożywczych pochodzących z Polski". Jak komentował ówczesny minister rolnictwa Janusz Piechociński: „Od dawna iskrzyło z Czechami. To jest spowodowane m.in. względami politycznymi. Jeden z ważnych polityków postanowił, że wyprze świetnej jakości polską żywność z czeskiego rynku.”

Co bodaj najciekawsze w całej sprawie, to fakt, że kontrolowany przez Babiša koncern Agrofert ma spółkę córkę Agrofert Polska, która sprzedaje do Czech m.in. polską kukurydzę, fasolę czy nasiona oleiste.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~happy 1 ponad rok temu

  tango down

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony