REKLAMAKORAL - SORBET - Baner Główny (22-28.05.2020)
Testowy sklep bez kas - Take&GO (fot. materiał prasowy partnera)

Testowy sklep bez kas - Take&GO (fot. materiał prasowy partnera)

Handel detaliczny jest i pozostanie jednym z liderów cyfryzacji. Katalizatorem cyfrowej rewolucji detalu będzie rozwój sieci 5G. Powstaną zupełnie nowe modele sprzedaży. Nastąpi automatyzacja wielu procesów logistycznych i sprzedażowych. Zmieni się zarówno handel online, jak i stacjonarny – raport firmy analitycznej Polityka Insight.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Wartość rocznych obrotów w handlu detalicznym w Polsce szacuje się na blisko 600 mld złotych, z czego niemal połowa przypada na sektor produktów szybkozbywalnych. Równocześnie branża ta jest jedną z najbardziej konkurencyjnych – rywalizują w niej sklepy stacjonarne różnych formatów, platformy aukcyjne i sklepy internetowe. Z tych powodów marże są dość niskie, a sklepy szukają nowych możliwości, które podniosą obroty, obniżą koszty lub usprawnią zarządzanie placówkami. Branża handlowa chętnie inwestuje w innowacje, które – mimo początkowo wysokich kosztów – w długim terminie przynoszą dodatkowe zyski i zwiększają zadowolenie klientów. Handel detaliczny jest i będzie jednym z liderów rewolucji cyfrowej.

Handlowcy inwestują między innymi w automatyzację obsługi, pozwalającą skierować pracowników do innych zadań, personalizację oferty, czyli dostosowany do potrzeb indywidualnego konsumenta marketing i doradztwo, a także optymalizację zarządzania sklepem. W tym celu właściciele sieci handlowych coraz częściej korzystają z jednej strony z rosnącej liczby czujników i sensorów, z drugiej – z nowych możliwości, jakie daje szybka analiza dużej ilości danych wykonywana przez sztuczną inteligencję. Bez wątpienia katalizatorem dalszych zmian w tej branży będzie rozwój sieci 5G. Z biegiem czasu pozwoli na wprowadzenie zupełnie nowego modelu sprzedaży – towary będą automatycznie uzupełniane i dostarczane do domu klienta, a zakupy w sklepach stacjonarnych odbywać się będą całą dobę, bez kolejek, konieczności płacenia przy kasie czy niedoboru towarów.

– Upowszechnienie się technologii 5G sprawi, że tsunami danych, którego już dziś doświadczamy, jeszcze przybierze na sile. To dla biznesu szansa na tworzenie nowych, bardziej dopasowanych do potrzeb klientów produktów i usług. W ten sposób będziemy mieć coraz więcej najcenniejszego zasobu Gospodarki 4.0 – danych. A właśnie dane pozwalają m.in. pełniej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do rozwoju biznesu i wyróżnienia się spośród konkurencji. To szansa, na którą trzeba się przygotować już dziś – przekonuje Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Nowe technologie wesprą rozwój internetu rzeczy

Upowszechnienie chmury obliczeniowej, postępy w uczeniu maszynowym i rozwój sztucznej inteligencji wraz ze spadającymi kosztami produkcji czujników i wprowadzeniem nowego standardu sieci (5G) przyspieszą wprowadzenie tzw. internetu rzeczy. Nowa sieć połączy ze sobą miliony urządzeń – od sprzętu AGD przez inteligentne liczniki energii i systemy monitoringu po samochody autonomiczne – które zmienią sposób dokonywania zakupów, transportu towarów czy zarządzania kadrami.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jakob 8 6 miesięcy temu

  Wraz z wejściem 5G wchodzimy w nową rzeczywistość technologiczną. Postęp jest nieunikniony, czy się to komuś podoba czy nie. A dla fanów technologii jest to niemała gratka. Ja się tam tym jaram.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~piter 7 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Świat idzie do przodu wdrażając nowy standard 5G, Polska debatuje o normach PEM które już dawno obowiązują w innych rozwiniętych krajach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Woytek 6 6 miesięcy temuocena: 50% 

  To skorzystają na tym i klienci i przedsiębiorstwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Malas 5 6 miesięcy temuocena: 67% 

  I bardzo dobrze. Trzeba się rozwijać. Czytałem trochę o tym jakie nowe możliwości da 5G i przyszłość zapowiada się ciekawie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dokman 4 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Obecnie postęp technologiczny jest rzeczą naturalną, kolejnym etapem jest własnie wprowadzenie sieci 5G, po co robić z tego sensację,.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~beznadziejna przyszłość 3 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Szczerze to przeczytałem całe te lobbystyczne wypociny i stwierdzam, że obecny stan rzeczy jest zdecydowanie lepszy i bardziej przyjazny klientowi, po cholerę taka rewolucja jak obecnie wszystko dobrze funkcjonuje i po co tak udziwniać? Nikt nie narzeka, że sprzedaży nie ma. Wszystko dobrze działa, jakoś czarno to widzę taki model, w którym klient, żeby wejść do sklepu musi mieć albo konto albo pobrać aplikację smartfonową a za swoje zakupy płacić tylko bezgotówkowo( jakby gotówka była czymś odrażającym). Sprzedawcy byli i są potrzebni, kasy także są potrzebne. Rezygnacja z czego tylko się da, żeby montować jakieś czujniki danych albo monitorować zachowanie klientów czy inne zabiegi manipulacyjne robić to Orwell się kłania. Tresura jak zwierzęta w zoo. Do d*py z taką przyszłością handlu, gdzie nawet te proponowane rozwiązania nie są dyskutowane z klientami tylko zapewne mają być odgórnie narzucone bo takie widzimisię ma marketing, nie pyta się nikogo o zdanie czy zgodę, żałosne maniery

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hasana 2 6 miesięcy temuocena: 75% 

  Taka rewolucja na pewno się przyda, a słyszałem że 5G będzie miało niemałe możliwości więc, handlowcy będą mieli pole do popisu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tomik 1 6 miesięcy temuocena: 67% 

  To kolejny sektor, który może mocno się rozwinąć po wprowadzeniu sieci 5G.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony