REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019

Od nowego roku za jednorazowe, podstawowe torby foliowe dostępne w sklepach sieci Tesco Polska klienci zapłacą więcej. To wynik tzw. ustawy recyklingowej, która właśnie weszła w życie i zmusiła operatorów handlowych do podniesienia cen i zmiany jakości oferowanych foliówek.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

(fotolia / Tesco Polska)

Sieć Tesco poinformowała, że „w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2018 roku nowej opłaty recyklingowej, do ceny podstawowych toreb foliowych dostępnych w sklepach sieci, które kosztowały do tej pory 10 groszy, doliczona zostanie kwota w wysokości 20 groszy + VAT. W konsekwencji za jednorazową torbę zapłacimy teraz 35 groszy.”

Opłata recyklingowa dotyczy tylko toreb podstawowych (o grubości do 50 mikronów), zwykle używanych przez klientów jako jednorazowe – jak podkreślają przedstawiciele Tesco - ceny dostępnych w ofercie Tesco grubszych toreb oraz tych wykonanych z innych materiałów nie zmieniają się. Plastikowe torebki, w które ze względów higienicznych pakowane są warzywa i owoce oraz mięso czy wędliny na ladach delikatesowych, pozostają bezpłatne.

Założeniem nowej ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z 29 kwietnia 2015 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich, plastikowych toreb na zakupy (Dz. Urz. UE L 115/11 z 6.05.2015), ograniczenie zużycia toreb foliowych i zachęcenie klientów do używania toreb wielokrotnego użytku. Poniesienie kosztów opłaty recyklingowej przez sieć handlową ze względu na obowiązujące przepisy prawne nie jest dopuszczalne i mogłoby nie wypełnić podstawowego celu przepisów prawnych i nie wpłynąć na zmniejszenie zużycia toreb, co jest podstawowym celem wprowadzenia nowej opłaty.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony