REKLAMADan Cake - Baner Główny (lipiec-sierpień 2018)
Postępująca automatyzacja handlu oznacza rewolucję na rynku pracy

Postępująca automatyzacja handlu oznacza rewolucję na rynku pracy (mat. prasowe)

Szef Tesco Dave Lewis przyznał, że sieć przymierza się do uruchamiania sklepów bez tradycyjnych stanowisk kasowych. Do obsługi kasowej wykorzystane zostaną systemy sztucznej inteligencji. To kolejna wielka sieć handlowa, która pracuje nad automatyzacją sklepów. Według niektórych prognoz zawód kasjer-sprzedawca może zniknąć z rynku pracy w ciągu zaledwie dekady.

REKLAMADANONE - Danonki - Belka w artykułach (lipiec 2018r.)

Dave Lewis unikał bezpośredniej odpowiedzi na pytania dziennikarzy, czy Tesco prowadzi testy automatycznej odprawy kasowej. – Próbujemy wielu, wielu rozwiązań – tak, także tego, o czym mówicie – ale będziemy o tym mówić dopiero wtedy, gdy zaczniemy go używać – powiedział prezes Tesco na konferencji prasowej, jednak odmówił zagłębiania się w temat twierdząc, że na razie nie ma jeszcze o czym mówić.

Wydaje się, że uruchomienie pierwszego w pełni funkcjonalnego sklepu bez tradycyjnych stanowisk kasowych to kwestia czasu – pytanie nie brzmi „czy” tylko „kto pierwszy i kiedy” zakończy fazę testów i wprowadzi tę technologię do normalnej eksploatacji. Coraz więcej firm z czołówki światowego handlu prowadzi prace nad własnymi rozwiązaniami w tym zakresie. Chwila, w której pierwszy taki sklep zostanie otwarty dla szerokiej publiczności, będzie pierwszym dniem rewolucji na rynku pracy w handlu.

Amazon już od blisko roku testuje własny koncept Amazon Go. Na razie funkcjonuje sklep testowy w Seattle, dostępny tylko dla niektórych pracowników firmy. Amerykański gigant sprzedaży online nie ujawnia, jak przebiegają testy, ale prace muszą być zaawansowane, skoro pojawiają się pogłoski o nieodległych w czasie planach uruchomienia sieci placówek Amazon Go w Paryżu i innych miastach Francji.

Własne prace prowadzi chiński gigant online Alibaba. Placówka pod nazwą Tao Cafe otwarta została w Hangzhou. Wykorzystano w niej szereg technologii, w tym kody QR, które skanowane są przy wejściu, a także różne rozwiązania służące do rejestrowania pozycji klientów i towarów.

W połowie maja br. amerykańska sieć convenience 7-Eleven uruchomiła własny testowy sklep bez kas. Najnowsza placówka 7-Eleven Signature uruchomiona została w biurowcu firmy Lotte. Firmy Lotte Card oraz Lotte Data Communication współpracowały przy wdrożeniu strony technologicznej projektu.

W czerwcu w Szanghaju pojawił się sklep mobilny start-upu technologicznego Wheelys pod nazwą Wheelys Moby Mart. Mobilny market przypomina znane także w Polsce samochody wykorzystywane do handlu obwoźnego, tyle że klienci mogą w nim dokonywać zakupów samodzielnie, bez udziału sprzedawcy.

Kolejny futurologiczny koncept sklepu bezobsługowego pojawił się w Chinach. Bingobox to wciąż eksperyment, ale kilka takich placówek już funkcjonuje w m.in. w Zhongshan i Szanghaju. To kolejny zawodnik w wyścigu o automatyzację handlu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Beengood_bee 1 9 miesięcy temuocena: 83% 

  Kilka lat temu Tesco w W-wie przy ul. Kleszczowej otworzyła supermarket tylko z kasami samoobsługowymi i szybko okazało się, że zacni klienci mają taki format w tzw. pompie. Sklep już ma kasy tradycyjne z kasjerem. Managerowie w Tesco zapomnieli, że najpierw trzeba odrobić pracę domową - żeby w w sklepie było czysto, był towar i dobre ceny, a potem wprowadzać cuda na kiju. Nie ma za co :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony