REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)
Dave Lewis, prezes Tesco

Dave Lewis, prezes Tesco (fot. mat. prasowe Tesco UK)

Tesco cieszy się 12. kolejnym kwartałem wzrostu sprzedaży LfL. W Europie jedynym rynkiem, na którym firma wciąż notuje spadki sprzedaży, jest Polska. Wynikom zaszkodził m.in. zakaz handlu w niedziele. Sieć prowadzi na naszym rynku operację pozbywania się nierentownych placówek.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO) - Belka w artykułach (14-30.06.2019)

Tesco Plc opublikowało wyniki sprzedażowe za ostatni kwartał 2018 r. – 19 tygodni do 5 stycznia 2019 r. Sieć notuje 12. z rzędu kwartał wzrostu sprzedaży LfL. W skali grupy Tesco odnotowało wzrost o 0,8 proc.

Na głównym rynku Tesco w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii sprzedaż LfL wzrosła o 1,9 proc., co jest rezultatem m.in. wprowadzania nowych produktów marki własnej oraz gruntownego przeglądu oferty asortymentowej w Wielkiej Brytanii. Do końca III kw. udało się w 95 proc. wprowadzić do sklepów markę „Exclusively at Tesco”. Produkty z tej serii kupiło już 82 proc. klientów sieci.

Do wzrostu sprzedaży przyczyniły się także świetne wyniki Bookera, który w trzecim kwartale odnotował wzrost sprzedaży LfL, z wyłączeniem wyrobów tytoniowych, o 10,7 proc.

W regionie Europy Środkowej Tesco CE "kontynuuje proces poprawy jakości biznesu". Z wyłączeniem Polski, sieć odnotowała nieznaczny wzrost sprzedaży – wartości nie podano – przy czym sprzedaż w pięciu tygodniach okresu bożonarodzeniowego wzrosła w regionie o 1,1 proc.

Po uwzględnieniu Polski sprzedaż w regionie spadła w ostatnim kwartale ub.r. o -2,8 proc. Sieć wycofuje z oferty nierentowne artykuły przemysłowe – co przyczyniło się do ok. -1,8 proc. spadków. Druga ważna przyczyna zniżki to mniejsza liczba dni handlowych w związku z zakazem handlu w Polsce – ok. -1,2 proc.

W Polsce Tesco systematycznie pozbywa się nierentownych placówek. W omawianym okresie zlikwidowano 14 sklepów, a w planach jest likwidacja kolejnych 32 marketów. To oznacza, że - według wyliczeń portalu wiadomoscihandlowe.pl - Tesco będzie miało nie więcej, niż 350 sklepów w Polsce (aktualnie działają 382 sklepy). Dla porównania, w 2014 r. placówek sieci było ok. 450.

– Jako zespół, wiele osiągnęliśmy w ostatnim kwartale. Znacząco poprawiliśmy konkurencyjność naszej oferty w Wielkiej Brytanii, co przełożyło się na bardzo dobrą sprzedaż w okresie świątecznym – wzrost sprzedaży był wyższy od średniej rynkowej. W Europie Środkowej trwa modernizacja naszego biznesu i jesteśmy przekonani, że rezultaty tego procesu będą zgodne z naszymi oczekiwaniami – zapewnił Dave Lewis, CEO Grupy Tesco.

>> Kliknij i zobacz listę sklepów Tesco, które zostaną zamknięte <<

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 32

 • 24
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Amman 4 5 miesięcy temu

  @cyklop28...sprawdź sibie na mapie jaki SM (CHM?) zamykają, a do jakiego HM ty chodzisz jeść ;>

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cyklop28 3 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Szkoda, że zamkną market przy Fieldorfa w Warszawie, bo - prócz zakupów - lubiłem zachodzić do tamtejszego "Bistro", serwującego smaczne potrawy po dostępnych cenach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beengood_bee 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Niezły pogrom. To oznacza że w ciągu 3 lat siec stopnieje o ok 30%. Akcja "Ciach 3". Swoją drogą, to srogie dzbany z managierow, żeby mieć takie problemy ze sprzedażą produktów "chlebek, mleczko, masełeczko". Przecież to nie jest lot na księżyc ani sprzedaż ciuchów, zależna od trendów mody. To jest sprzedaż daily.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Amman 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Gdybym miał zarabiać na każdym przewidzianym przeze mnie zamykaniu sklepów Tesco i redukcji zatrudnienia, to został hymnniestety milionerem. A tak to napiszę tylko 'a nie mowiłem?".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony