REKLAMAHELIO - Baner Główny - Natura (19-25.11.2018)
Tesco Supermarket w Łodzi przy ul. Retkińskiej, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

Tesco Supermarket w Łodzi przy ul. Retkińskiej, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych (fot. Konrad Kaszuba)

W 2018 roku Tesco przymierza się do zamknięcia trzech marketów w Polsce. Jak poinformowała portal wiadomoscihandlowe.pl Elżbieta Jakubowska z NSZZ Solidarność Tesco, od dwóch tygodni przedstawiciele firmy rozmawiają z pracownikami sklepów.

Sprawa dotyczy marketów Tesco w Łodzi (przy ul. Elsnera), Konstantynowie Łódzkim i Tuchowie. Przedstawiciele Tesco od około dwóch tygodni rozpoczęli rozmowy z pracownikami sklepów w celu zachęcenia ich do dobrowolnej zmiany lokalizacji sklepu, w którym pracują.

Jak tłumaczy Elżbieta Jakubowska, to działania, które mają na celu brak konieczności ogłoszeń zwolnień grupowych. Zgodnie z prawem, Tesco musiałoby ogłosić zwolnienia w momencie, kiedy chciałoby zwolnić co najmniej 30 osób. Tymczasem w trzech marketach pracuje około 60 osób.

Przyszłość pracowników zależy m.in. od konstrukcji ich umów pracy. Jeśli w ich umowie nie ma zawartej dokładnej lokalizacji sklepu, lecz miejscowość, Tesco może automatycznie przenieść pracowników do innej placówki.

Jak zaznaczyła Elżbieta Jakubowska, jeśli firma mimo to będzie chciała zwolnić co najmniej 30 pracowników, niezbędne będzie powiadomienie o tym fakcie związków zawodowych na co najmniej 30 dni przed planowanymi zwolnieniami. Oznacza to, że w przypadku zamknięcia marketów od 1 stycznia, Tesco musi o tym powiadomić najpóźniej do 1 grudnia br. W przypadku ogłoszenia zwolnień grupowych, Tesco na mocy porozumienia z NSZZ Solidarność Tesco, będzie musiało zapłacić każdemu pracownikowi co najmniej 2,5 tys. złotych odprawy.

Tesco Polska zarządza w naszym kraju siecią  ok. 420 sklepów, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Łącznie zatrudnia ok. 25 tys. osób.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony