REKLAMAJACOBS - ŚWIĘTA - Baner Główny (18.11 - 01.12.2019)

(Flickr/Harald de Payrebrune)

Firma Coface jak co roku przygotowała ranking największych firm Europy Środkowo-Wschodniej TOP 500 CEE. W tegorocznym zestawieniu branża handlowa (hurt i detal)  trzyma się naprawdę mocno. Przedstawiamy zestawienie 50 największych detalistów w Europie Środkowo-Wschodniej, które znalazły się w rankingu.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

Coface to międzynarodowy ubezpieczyciel, który od czternastu lat prezentuje zestawienie największych przedsiębiorstw i grup kapitałowych z naszego regionu, które zanotowały największe obroty w minionym roku.

Wśród 500 największych firm w tym roku 71 zajmuje się handlem. Pierwszy raz pojawiła się w zestawieniu polska spółka Euro Net Sp. z o.o., właściciel sklepów Euro RTV AGD, która debiutując w zestawieniu zajęła 21. pozycję wśród detalistów.

W zestawieniu prym wiodą sieci handlowe obecne na polskim rynku, bo jesteśmy największym rynkiem konsumenckim w regionie. Handlowi zdecydowanie pomogły transfery socjalne, niskie bezrobocie i optymizm konsumentów. Jeronimo Martins zostawiło konkurencję daleko w tyle – obroty kolejnej w rankingu spółki detalicznej, Eurocash, były w 2018 roku dwa razy niższe niż rynkowego lidera. Co więcej, właściciel sieci Biedronka zanotował ponad 15- procentowy wzrost zysku netto oraz wzrost zatrudnienia i obrotów. Wszystko wskazuje, że za rok znowu poprawi swoje wyniki.

W tegorocznym ogólnym zestawieniu Jeronimo Martins Polska S.A. znalazło się na miejscu czwartym. Ponownie, bo taką lokatę firma zajęła w rankingu w roku 2018 i 2017. Dla firmy to potwierdzenie jej wiodącej pozycji w branży handlowej. Należąca do Jeronimo Martins Polska S.A. Biedronka ma aktualnie 2916 placówek w ponad 1100 miejscowościach w Polsce. Jest największym prywatnym przedsiębiorcą w kraju i drugą co do wielkości firmą w Polsce, zatrudniającą ponad 65 tys. osób. Sklepy Biedronka dziennie odwiedza ok. 4 miliony klientów.

- W trudnym otoczeniu konkurencyjnym i mimo wielu zmian na polskim rynku, w 2018 r. Biedronka odnotowała wiele sukcesów. Efektem skoncentrowania się na potrzebach klientów był wzrost sprzedaży o 5,8 proc. do 49,82 mld zł oraz dalsze zwiększanie udziałów rynkowych. Wartość inwestycji osiągnęła 1,6 mld zł. Otworzyliśmy 122 sklepów, osiągając liczbę 2900 placówek i zmodernizowaliśmy 230 sklepów. Ponadto rozwijaliśmy asortyment – klientom zaoferowaliśmy ponad 550 nowych artykułów marki własnej - komentuje Maciej Łukowski, Dyrektor Działu Zakupów, Członek Zarządu Jeronimo Martins Polska S.A

Największy spadek liczby pracowników zanotowała spółka Carrefour Polska - 14,2 proc. rdr. Największy wzrost Grupa Maxima - 30 proc. rdr, oraz Eurocash - 23,8 proc. Największym pracodawcą w handlu jest Jeronimo Martins Polska. Spółka zatrudniała w ubiegłym roku ponad 66 tys. pracowników.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~bronsky69 4 2 miesiące temu

  zysk mały bo takie przepisy podatkowe gdyby wprowadzić podatek obrotowy to zysk nie miał by znaczenia na papierze

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Amman 3 2 miesiące temu

  znastanawiający jest stosunek obrotów do zysków sieci takich jak Kaufland, Lidl, czy Tesco w PL i CZ. Na podstawie samych cyferek zebranych przez Coface można by stwierdzić, że działalność w PL niczemu nie służy...zysk jest idiotycznie mały przy podobnych (lub nawet większych) obrotach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~FanMazgaja 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ja tu widzę słownie kilka firm z Europy Środkowej. CCC, Lip, Dino i litewską Maximę. Reszta to oddziały zachodnich korpo. Kauflandów, Lidlów czy Tesco zatrzęsienie Trzeci świat

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~merc 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Te firmy to są z zachodu europy a nie środkowego-wschodu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony