REKLAMASegafredo Selezione - banner główny (30.03-05.04)

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

 

17 stycznia 2020, 10:35

ID ZDJĘCIA: 1637

ID ZDJĘCIA: 1637 (fot. Pixabay CC0)

Eksperci przekonują, że polska branża opakowaniowa będzie rosła wolniej niż w zeszłym roku. Oprócz wzrostu kosztów prowadzenia biznesu, które występują także w innych branżach, dochodzą także koszty związane z obciążeniami środowiskowymi i skutkami wdrażania wspólnych dyrektyw opakowaniowych.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Polska branża opakowaniowa będzie w 2020 roku rosła w tempie nieprzekraczającym 6 proc. To spadek w porównaniu z latami ubiegłymi, ale jednocześnie tempo wyższe niż średnia światowa – donosi Puls Biznesu. Producentom, oprócz wzrostu płacy minimalnej i spowolnienia gospodarczego, przeszkadzają także coraz mocniejsze oddziaływanie kwestii związanych z ekologią i zwiększonym udziałem alternatywnych tworzyw dla plastiku. Do tego dochodzi także ciągle nierozstrzygnięta kwestia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i systemu gospodarowania odpadami.

Przykładowo firma Tetra Pak na zmianę słomek z plastikowych na papierowe oraz przymocowanie korków do butelek, co wynika z założeń unijnej dyrektywy Single Use Plastic, wyniosą w latach 2019-2021 aż 80 mln euro.

Przedstawiciele branży przekonują również, że wprowadzanie na rynek opakowań z biopolimerów będzie następować powoli. Z kolei coraz częściej w sklepach konsumenci będą pojawiać się z własnymi opakowaniami, co ma spowodować zmniejszenie się udziału opakowań żywności w całym rynku o 0,3 pkt proc.

Wartość polskiego rynku opakowań ma w 2020 roku wynieść ok. 11,4 mld euro.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony