REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (17-23.02.2020)
Centrum logistyczne Amazona w Lipsku

Centrum logistyczne Amazona w Lipsku (fot. Medien-gbr [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], )

Pracownicy centrów logistycznych Amazona zorganizowali strajk ostrzegawczy. Domagają się podpisania zbiorowych umów pracy i znaczącej podwyżki płac. Protest zorganizował branżowy związek zawodowy Verdi.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Pracę przerwali w niedzielę wieczorem pracownicy centrów dystrybucyjnych Amazona w miejscowościach Rheinberg i Werne (strajk do czwartku włącznie), Bad Hersfeld (do wtorku włącznie) i Koblenz (cały poniedziałek). Strajkujący chcą umowy zbiorowej z Amazonem oraz znaczących podwyżek płac.

– Pracownicy będą walczyć o zbiorowe umowy pracy, dzięki którym związki zawodowe i pracodawca wynegocjują dobre płace i warunki pracy. Dzięki temu skończą się także arbitralne praktyki firmy, która wywiera presję na pracowników, nakładając na nich stresujące obowiązki i prowadząc nieustanne kontrole. Umowy zbiorowe są wyrazem szacunku i uznania dla pracowników. Tego domagają się zatrudnieni w Amazonie – oświadczyła Stefanie Nutzenberger, członek rady zarządzającej United Services Union (ver.di).

Związkowcy ostrzegają, że w okresie Wielkanocy w każdej chwili i w każdym magazynie Amazona może dojść do kolejnych przerw w pracy.

Verdi wzywa całą branżę detaliczną, by w 2019 r. podpisane zostały zbiorowe umowy pracy, które będą powszechnie obowiązywały i które zapewnią wzrost wynagrodzeń i poprawę warunków pracy.

Spór związkowców z Amazonem trwa w Niemczech co najmniej od 2013 r., gdy zorganizowano pierwszy strajk. Protesty powtarzały się wielokrotnie. Amazon utrzymuje konsekwentnie, że płace w firmie są wyższe niż średnia dla branży – stawka za godzinę rozpoczyna się od 10,78 euro.

W istocie spór sprowadza się do tego, że niemiecki oddział Amazona uważa się za firmę logistyczną, a w Niemczech zarobki w logistyce są niższe niż płace w handlu, które regulowane są umowami zbiorowymi. Tymczasem związkowcy twierdzą, że Amazon jest firm detaliczną i domagają się, by płacił tyle, ile inni detaliści, a ponadto by przystąpił do branżowych umów zbiorowych.

Amerykański koncern ma w Niemczech 12 centrów logistycznych w 11 lokalizacjach i zatrudnia ok. 13 tys. stałych pracowników.

Źródło: verdi.de

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
REKLAMA
do góry strony