REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)

(materiały własne)

Zgodnie z projektem ustawy, podatek od sprzedaży detalicznej ma stanowić dochód budżetu państwa. Według danych GUS – które przytacza resort finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy od sprzedaży detalicznej -  zawartych w opracowaniu na temat rynku wewnętrznego, w 2014 r. 288,6 tys. podmiotów gospodarczych prowadziło 354,8 tys. sklepów. Prawie 98% podmiotów posiadało 1 lub 2 sklepy, zaś powyżej 100 sklepów posiadało 74 podmioty.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Sprzedaż detaliczna (w punktach sprzedaży detalicznej) wynosiła 677 062,6 mln zł, w tym sprzedaż detaliczna przedsiębiorstw handlowych wyniosła w 2014 roku 609 103,4 mln zł. 

Wpływy budżetowe z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej zostały oszacowane na podstawie danych POLTAX za 2014 r., pochodzących z deklaracji dla podatku od towarów i usług, w których zadeklarowano jako podstawowy rodzaj działalności handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi. Dane nie obejmują działalności gastronomicznej, sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych i wyrobów medycznych, a także sprzedaży internetowej. Ze względu na brak możliwości wyodrębnienia, częściowo dane mogą także zawierać przychody ze sprzedaży hurtowej.  Ze względu na kosztowy charakter podatku od sprzedaży detalicznej szacowaną kwotę wpływów podatkowych pomniejszono o ubytek dochodów z tytułu podatków dochodowych (przyjęto założenie, że ubytek będzie dotyczył podatku CIT). 

Resort finansów oszacował „wpływy brutto z tytułu podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej na około 787,7 mln zł w 2016 r., przy założeniu, że podatek zacznie obowiązywać od lipca 2016 r., natomiast wpływy netto (tj. pomniejszone o ubytek dochodów z podatków dochodowych ze względu na kosztowy charakter podatku)  oszacowano na 638,1 mln zł.  Oznacza to, że w skali roku wpływy brutto należy oszacować na około 1890,6 mln zł, zaś wpływy netto na 1531,4 mln zł.”

Przypomnijmy, jeszcze 2 listopada 2015 r. rząd prognozował, że podatek od handlu pozwoli pozyskać do budżetu ok. 3,5 mld zł rocznie, a już 26 listopada minister finansów Paweł Szałamacha mówił o kwotach 2,5-3 mld zł. Na początku bieżącego roku przewidywano pozyskanie 2 mld zł w perspektywie 2016 r., a w pierwszych dniach lutego w dołączonej do (nieaktualnego już) projektu ustawy Ocenie Skutków Regulacji resort finansów zapisał, że spodziewa się uzyskać z nowej daniny ok. 1,5 mld zł w roku obecnym i 2 mld zł w 2017 r.

Kliknij tutaj i zobacz pełną wersję ustawy o podatku od handlu wraz z uzasadnieniem

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony