REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl dotarła do listu wystosowanego do ministra finansów Pawła Szałamachy przez Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich "Razem". Organizacja w piśmie przedstawia swoje obawy związane z projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- Największym problemem w ocenie stowarzyszenia jest konstrukcja opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej obrotu sieci handlowych, które tworzą podmioty posługujące się tą samą marką. Zgodnie z obecną treścią projektu, podmioty z zagranicznym kapitałem będą mogły w bardzo łatwy sposób uniknąć zapłaty podatku - ostrzega stowarzyszenie.

Organizacja zauważa, że wystarczy, aby franczyzodawcą, czyli podmiotem, który nie prowadzi sprzedaży detalicznej, a jedynie udostępnia franczyzobiorcom prawo do korzystania z marki handlowej, był podmiot zagraniczny. W takiej sytuacji zagraniczny franczyzodawca nie będzie pełnił funkcji płatnika podatku od sprzedaży detalicznej, ponieważ polska ustawa nie może nakładać na zagraniczny podmiot obowiązków podatkowych w zakresie poboru podatków. Taka sama zasada obowiązuje np. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie może być podmiot zagraniczny.

- Na marginesie można wskazać, że polska administracja nie ma instrumentów prawnych umożliwiających prowadzenie postępowań egzekucyjnych za granicą. W konsekwencji zakwalifikowanie podmiotów współpracujących z zagranicznym franczyzodawcą do sieci handlowej (zgodnie z definicją zawartą w projekcie ustawy) wydaje się co najmniej utrudnione, o ile w ogóle możliwe. Oznacza to, że podmioty z takich struktur będą traktowane jako odrębne sklepy i zapłacą niższy podatek, albo nawet zakwalifikują się do zastosowania zwolnienia z art. 12 ust. 1 Projektu, podczas gdy w tym samym momencie każde zrzeszenie polskich kupców, którzy posługują się tą samą marką/znakiem towarowym, na potrzeby ustalenia obrotu będzie traktowane jak jeden podmiot - czytamy w liście wystosowanym do ministra finansów przez stowarzyszenie "Razem".

Organizacja w piśmie wysłanym do resortu finansów 4 lutego postuluje usunięcie z projektu ustawy zapisów o sieciach handlowych opartych na stosunku franczyzy albo przynajmniej wyłączenie spod regulacji projektu tzw. "franczyzy miękkiej".

Zapoznaj się z pełną treścią listu wysłanego do ministra Szałamachy (kliknij poniżej):

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony