REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

Alexandre Soares dos Santos, zmarły przed kilkoma tygodniami właściciel spółki Jeronimo Martins i sieci Biedronka zapisał w swoim testamencie 10 milionów euro na pomoc dla ubogich dzieci. Jak poinformował dziennik "Expresso" środki mają być przeznaczone na edukację dzieci z biednych rodzin. Portugalski biznesmen zmarł w sierpniu w wieku 84 lat.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Alexandre Soares dos Santos

Alexandre Soares dos Santos (Jeronimo Martins / Biedronka)

Alexandre Soares dos Santos, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zmarł w sierpniu i pozostawił po sobie spory majątek. Do kogo trafi? Połowa środków znajdujących się na kontach zapisana została małżonce biznesmena. W swojej ostatniej woli uwzględnił on też siedemnaścioro wnucząt - każde z nich otrzyma 25 tys. euro.

Dzieci Portugalczyka nie odziedziczą pieniędzy, jednak podzielą między siebie biżuterię i luksusowe zegarki o wartości 2 mln euro.

Alexandre Soares dos Santos nie zapomniał o dzieciach dotkniętych biedą - 10 mln euro z jego majątku zostanie przeznaczona na pomoc im, głównie na edukację. Zaangażowanie w działalność charytatywną długoletniego prezesa Jeronimo Martins nie powinno nikogo dziwić - za życia powołał on dwie fundacje. Jedna zajmuje się m.in. badaniem oceanów, druga wydawaniem publikacji naukowych.

Dos Santos w testamencie przestrzegł rodzinę zarówno przed waśniami jak i "fałszywymi przyjaciółmi, których interesują tylko pieniądze". Zaznaczył też, że podział majątku może nie być satysfakcjonujący dla niektórych krewnych.

Zmarły w sierpniu przedsiębiorca kierował portugalską spółką przez aż 45 lat. To Alexandre Soares dos Santos podjął decyzję o ekspansji Jeronimo Martins na zewnątrz Portugalii - Wielką Brytanię, Holandię, a przede wszystkim Polskę. Biedronka przeszła w ręce Portugalczyków 1995 roku. Decyzję podjął po podróży do kilku krajów naszego regionu.

Obecnie na czele spółki stoi Pedro Soares dos Santos - syn Alexandre'a. Rodzina dos Santos jest właścicielem Jeronimo Martins od ok. 90 lat. Historia spółki sięga natomiast roku 1792. Majątek rodu jest dziś wyceniany dziś na 3,4 mld euro.

Zmarły w sierpniu w wieku 84 lat biznesmen od kilku lat plasował się na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi w Portugalii. Do 2013 r. przez ponad 40 lat Soares dos Santos był prezesem Jeronimo Martins. Po swoim ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który do dziś kieruje firmą.

Według portugalskiego magazynu biznesowego "Exame" w 2018 roku Soares dos Sanots oraz jego rodzina zostali uznani za najbogatszych w Portugalii. Ich majątek oszacowano wówczas na 3,4 miliarda euro netto.

Na początku lat 90., po jednej z podróży do Europy Środkowo-Wschodniej, Soares dos Santos podjął decyzję o utworzeniu sieci handlowej w Polsce. Pierwsze dyskonty sieci Biedronka pojawiły się w 1995 r., w 1997 r. od polskiego przedsiębiorcy odkupił je Jeronimo Martins.

Źródło: gazeta.pl/TVN24

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Realista 1 9 miesięcy temu

  Wyrazy współczucia dla rodziny. Ale małe pytanie, czy biedne dzieci w Polsce czy w Portugalii będą beneficjentem pomocy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony