REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Foto: freeimages.com

Foto: freeimages.com

Hiszpanie i Włosi na potęgę importują produkty spożywcze z Ukrainy – to m.in. zboże, drób, masło i czekolada.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

W styczniu i lutym tego roku wartość wyeksportowanej produkcji rolniczej na Ukrainie wyniosła 2,8 mld dolarów. Jest to wzrost o 102,1 mln dolarów w porównaniu do tego samego okresu 2017 roku – podała agencja UNIAN.

Największym importerem ukraińskiej żywności są Indie. Z kolei, w przypadku krajów europejskich do trójki liderów należą Hiszpania (wartość importu 201,1 mln dolarów), Niderlandy (wartość importu 199,3 mln dolarów) i Włochy (wartość importu 185,6 mln dolarów).

Największy udział w eksporcie ukraińskiej żywności zajmuje zboże (35,3%), olej (24,1%) oraz nasiona kultur oleistych (12%).

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku znacząco wzrósł też eksport ukraińskiego drobiu, którego wartość wyniosła 29 mln dolarów, co zaniepokoiło Polaków. Jak podaje „Rzeczpospolita”, Ukraina, która dopiero rozwija swój potencjał, oferuje mięso drobiowe tańsze o 40%. Unia Europejska przydzieliła Ukrainie kontyngent importowy na 40 tys. ton mięsa drobiowego.

Tymczasem w 2017 r. ten kraj wyeksportował do UE łącznie 80 tys. ton. Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa wskazuje, że ukraińscy producenci stosują przy imporcie mięsa nieuczciwe praktyki handlowe z kodami celnymi, w wyniku czego wprowadzają na rynek unijny pozataryfowo określone elementy mięsa drobiowego.

Ponadto, Ukraina eksportuje na rynki unijne jaja, masło, czekoladę i wino.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony