REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
37% pracowników tymczasowych z Ukrainy rozważa wyjazd do innego kraju niż Polska

37% pracowników tymczasowych z Ukrainy rozważa wyjazd do innego kraju niż Polska (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 2 z 3
REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Negatywne prognozy

Według agencji PwC do 2025 roku w Polsce będzie brakowało nawet 1,5 mln pracowników. – Nikt nie jest na to przygotowany, z wyjątkiem tych, którzy mają i nadal zarabiają pieniądze. Efekt będzie taki, że liderów rynku będzie stać na automatyzację i zatrudnianie fachowców za dobre pieniądze, a pozostałych uczestników rynku nie. To zresztą już widać – ocenia Faliński. W jego opinii to może być gwóźdź do trumny małych firm handlowych.

Zdaniem części ekspertów takiemu scenariuszowi mogą zapobiec tylko zmiany w polskim prawie, w tym przede wszystkim odbiurokratyzowanie całego procesu zatrudniania cudzoziemców. – Możliwości pracodawców, jeżeli chodzi o tworzenie miejsc pracy, komplikuje m.in. koszt zatrudnienia. Obecnie narzut na wynagrodzenie netto w stosunku do kosztów pracodawcy wynosi ponad 60%, a to bardzo dużo. Większość z tej kwoty konsumuje ubezpieczenie społeczne. Oznacza to w praktyce, że budżet przeznaczany przez pracodawcę na wynagrodzenia jest nieefektywnie wykorzystywany i ogromna jego część nie trafia do pracownika – zaznacza Ptaszyński.

Tym bardziej może niepokoić to, że liczba pracowników ukraińskich w Polsce zmniejsza się. Jak wskazują eksperci od rynku pracy, związane jest to przede wszystkim ze zmianą polityki Czech, Słowacji i Niemiec. – Działając na zagranicznych rynkach pracy, dostrzegamy tam wiele ułatwień dotyczących pracy oraz samej legalizacji pobytu pracowników ze Wschodu. Widząc te udogodnienia, Ukraińcy w sposób naturalny wybierają legalną pracę za większe pieniądze – komentuje Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work.

Otwarte Niemcy

Najwięcej emocji wzbudza otwarcie niemieckiego rynku pracy, które zostało zaplanowane na 1 stycznia 2020 roku. W tym czasie mają wejść w życie zmiany dotyczące ograniczenia przeszkód formalnych w zatrudnianiu pracowników z krajów trzecich, w tym Ukrainy. – Do końca drugiego kwartału tego roku projekt ustawy powinien być zatwierdzony przez Bundestag. Warto wspomnieć, iż nowe prawo przewiduje najistotniejsze zmiany dla wykwalifikowanych pracowników, znających język niemiecki. Dzięki uzyskaniu wizy pracowniczej obywatele państw ze Wschodu przez pół roku będą mogli szukać pracy, a potem przez kolejne sześć miesięcy pracować u dowolnego pracodawcy. Z pewnością jest to bardziej liberalne podejście do zagranicznej kadry pracowniczej niż w Polsce, gdyż kładzie się akcent na samodzielność w utrzymaniu się oraz poszukiwaniu zatrudnienia – mówi Hoszowski.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ad 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Wszyscy nie wyjadą, część zostanie bo przyjechała tu w innych celach, coraz głośniej mówi się o destabilizacji wewnętrznej sytuacji Polski przez zewnętrzne środowiska antypolskie, nic się nie dzieje bez przyczyny, to bardzo skrzętnie przemyślana i zaplanowana inżynieria

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hyui 3 ponad rok temuocena: 0% 

  NIE CHCEMY SIEPACZY FUHRERA W POLSCE!!!

  oceń komentarz
 • ~janek 2 ponad rok temuocena: 50% 

  na razie to zwieksza się ilość drobnych incydentów bezpieczeństwa w miejscu w którym owi imigranci zarobkowi zamieszkują np. raszyn/janki/pruszków/piaseczno

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~greto 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Ukraińcy wolą pracować w Polsce, bo podobna kultura i zrozumienie. Tutaj czują się bezpieczniej , łatwiej porozumiewać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony