REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

PRAWO I FINANSE

rynek pracy i pracownicy

 

11 czerwca 2019, 09:24

Pracownicy w zakładzie produkcyjnym

Pracownicy w zakładzie produkcyjnym (archiwum)

 Pracodawcy alarmują, że jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy, przegramy z Czechami i Niemcami o pozyskanie tanich pracowników ze wchodu.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Nie pomogło przeszło 19 mln zł na zatrudnienie 296 nowych urzędników ani wprowadzenie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę, które miało przyspieszyć legalizację zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Ukraińcy zaraz wyjadą – podaje „Rzeczpospolita”.

Z informacji dziennika wynika, że na zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca trzeba czekać na Śląsku i Pomorzu nawet kilkanaście miesięcy. Zdarza się, że cudzoziemiec po 18 miesiącach zatrudnienia jako pracownik tymczasowy musi wracać do domu, zanim dostanie zezwolenie. Tylko w części powodem jest lawinowy wzrost liczby wniosków trafiających do urzędów wojewódzkich. Podstawową przyczyną tego stanu jest brak rąk do pracy w urzędach i zła organizacja ich działań. W 2017 r. urzędy wydały 235 tys. zezwoleń na pracę, w 2018 r. było ich już prawie 329 tys.

Łukasz Dudzik, specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców w Randstad Polska powiedział, że pomimo możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej w dalszym ciągu do urzędu trzeba dostarczać bardzo dużo dokumentów w formie papierowej. Czasami odbywa się to poprzez dołączenie ich do wydrukowanego wniosku, który do urzędu trafił już w postaci elektronicznej.

„Czekanie na wizę i zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce potrafi trwać nawet kilkanaście miesięcy. Trudno zaplanować wtedy inwestycje, w których potrzebne są ręce do pracy. Tymczasem rozpatrzenie wniosku o zezwolenie, zgodnie z przepisami, powinno trwać 30 dni, a jedynie w szczególnie trudnych przypadkach ten termin można wydłużyć” – zauważa Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP.

Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan ostrzega: „Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy jedynym krajem w naszym regionie, w którym potrzebni są pracownicy ze wschodu, szczególnie z Ukrainy. Zarówno Czesi, jak i Niemcy wdrożyli u siebie nowe przepisy, które mają zapewnić przedsiębiorcom działającym w tych krajach ułatwienia w sprowadzaniu pracowników z zagranicy.”

  

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~czytelnik portalu 1 11 miesięcy temu

  A może automatyzacja? Przecież media donoszą, że na Zachodzie wzrasta automatyzacja w wielu branżach...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony