REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(fot. Pixabay CC0)

Nadwaga i otyłość coraz częściej dotykają dzieci. Wśród 41 krajów OECD i Unii Europejskiej, przebadanych przez UNICEF, tylko w Japonii odsetek dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat, cierpiących na nadwagę lub otyłość, nie przekracza 20 proc. W Polsce nie jest źle, ale problem systematycznie narasta.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Najgorsza sytuacja ma miejsce w USA, gdzie odsetek dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat, cierpiących na nadwagę, to 41,86 proc. Odsetek ten zwiększył się o blisko połowę od 1990 r. Najlepsza pod tym względem jest Japonia, gdzie jest to tylko 14,42 proc., a wzrost w ciągu trzech dekad wyniósł nieco ponad 14 proc.

Polska sytuuje się na 12. miejscu od końca – w naszym kraju na nadwagę cierpi 25,72 proc. młodych ludzi. To i tak bardzo dużo, ale na tle innych krajów OECD i UE wypadamy nieźle. Problem w tym, że odsetek otyłych dzieciaków szybko u nas rośnie – w ciągu trzech dekad o ponad 131 proc. Tylko Słowacja, Słowenia, Chorwacja i Turcja mogą się „pochwalić” szybszym tempem.

W ostatnich latach takie kraje jak Belgia, Chile, Finlandia, Francja, Węgry i Meksyk zaczęły wprowadzać politykę mierzącą się z problemem otyłości młodych ludzi. Stosowane są różne działania – od wprowadzenia łatwych do zrozumienia oznaczeń, przez wymóg czytelnego podawania składu i wartości odżywczych produktów spożywczych, aż po specjalne podatki, a nawet zakaz reklamy np. produktów z dodatkiem cukru.

Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach Singapur jako pierwszy kraj na świecie zdecydował się na zakaz reklamowania niezdrowych napojów z wysoką zawartością cukru. Zakaz ma objąć napoje bezalkoholowe, napoje i soki owocowe, jogurty i kawę instant. Decyzja została ogłoszona przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia po konsultacjach społecznych, przeprowadzonych w drodze ankiety.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~BeataZz 1 8 miesięcy temu

  Dzieci w dzisiejszych czasach za dużo jedzą fast foodów wszystko to popijają hektolitrami słodkich napoi. I tyją. Ja swoim daje moją pierwszą cisowiankę i ich waga jest w normie. Codziennie też w domu mają obiad, zdrowy, a nie z chemią.

  Edytowany: 8 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony