REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

(fot. Pixabay CC0)

Pięć postępowań wszczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w związku z ostatnimi wzrostami cen masła. Urzędnicy wystąpili do pięciu sieci handlowych z wnioskiem o udostępnienie korespondencji z dostawcami masła. Teraz sprawdzą czy nie doszło do naruszenia tzw. ustawy o przewadze kontraktowej.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Celem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej. Przepisy weszły w życie 12 lipca. UOKiK prowadzi obecnie 12 spraw w ramach nowej ustawy. Pięć z nich dotyczy wspomnianych już podwyżek cen masła. Urzędnicy sprawdzają czy wielcy gracze, tacy jak Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska nie wykorzystali swojej pozycji rynkowej.

- Po analizie przesłanych materiałów będziemy mogli ustalić mechanizmy kształtowania stawek za masło oraz sprawdzić, czy sieci handlowe nie wykorzystują silnej pozycji negocjacyjnej do wpływania na wysokość cen – tłumaczy prezes UOKiK Marek Niechciał.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~majk 3 ponad rok temu

  Rolnicy sprzedają mleko o 2 grosze drożej niż przed podwyżką cen masła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~egspert 2 ponad rok temu

  Bzdura, akurat na rynek mleczarskich duży wpływ miało zniesienie kwot mlecznych narzucone przez UE. Producenci przez dwa lata zmagał się z ogromną depilacja, a teraz gdy sprzyja im koniunktura odrabiania straty podnosząc ceny i zwiększając eksport

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lena 1 ponad rok temuocena: 50% 

  A może kartki na masło ? Jak rządziła normalna partia a nie oszołomi to nie było takich sytuacji . Jak PIS wziął się za rećzne sterowanie gospodarką, za różne mniej lub bardziej głupie zakazy i podatki to mamy już tego efekty - bałagan i szybki wzrost cen.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony