REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)
[zdj. ilustracyjne]

[zdj. ilustracyjne] (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

– Jest niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców, którzy zawyżają ceny. Chcemy mieć narzędzie do zwalczania tego procederu i regulowania cen niektórych produktów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w rozmowie z serwisem money.pl.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Tomasz Chróstny poinformował, że w ubiegły poniedziałek Inspekcja Handlowa rozpoczęła proces monitorowania cen produktów w sklepach stacjonarnych i w Internecie. Kontrole ujawniły znaczące, nieuzasadnione wzrosty cen niektórych produktów, np. mięsa drobiowego, warzyw czy pieczywa.

– Jest niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców, którzy usiłują nieuczciwie wykorzystywać sytuację, by dodatkowo się wzbogacić. Jesteśmy w kontakcie Polską Izbą Handlu, Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz z sieciami handlowymi. Wysyłamy do nich jasny sygnał, by utrzymywały ceny z lutego. To nasz benchmark – wyjaśnia prezes UOKiK.

Jak zauważa, problem dotyczy zarówno sieci stacjonarnych, jak i e-handlu, przy czym obejmuje różne kategorie produktowe. W sieci podwyżki dotyczą produktów nieżywnościowych, głównie środków ochrony indywidualnej, ale także niektórych wyrobów farmaceutycznych. W sklepach stacjonarnych chodzi głównie o niektóre kategorie produktów spożywczych.

– Zaproponowaliśmy dodatkowy mechanizm regulowania cen. Co do zasady, ceny reguluje wolny rynek – gra sił podaży i popytu, konkurencja pomiędzy przedsiębiorstwami. Konsumenci mogą swobodnie wybierać korzystniejsze oferty. Obecnie warunki nie pozwalają na to. Zaproponowaliśmy więc mechanizm, który pozwala ustalić maksymalne dopuszczalne ceny i marże – ceny referencyjne. Daje on wskazanym w naszym projekcie instytucjom prawo nakładania sankcji, na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia, w konsultacji z ministrami gospodarki i rolnictwa – przestrzega Chróstny.

Szef UOKiK wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy będą zachowywali się uczciwie i solidarnie, nie będzie wówczas potrzeby stosowania tych narzędzi.

– Jeśli jednak będą zawyżać ceny, będziemy mieli narzędzie do przeciwdziałania tym praktykom – zapowiedział Tomasz Chróstny.

Całą rozmowę można obejrzeć na stronie money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~HK 1 3 miesiące temuocena: 100% 

  Odpowiedzialność zbiorowa? "Niewielka grupa" rozrabia, a w 4 litery dostaną wszyscy. No brawo, naprawdę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony