REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)
 

23 sierpnia 2019, 14:37

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila › ostatnie artykuły ›
Producent lakierów oferuje swoje produkty m.in. w monobrandowych salonach sprzedaży, większość z nich działa na zasadach franczyzy.

Producent lakierów oferuje swoje produkty m.in. w monobrandowych salonach sprzedaży, większość z nich działa na zasadach franczyzy. (fot. mat. prasowe )

UOKiK poinformował, że przeprowadził przeszukanie w biurach spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki Semilac. Ma to związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym zmowy cenowej. Zebrane materiały są obecnie analizowane i na razie nie jest prowadzone postępowanie przeciwko żadnym przedsiębiorstwom.

REKLAMA

W czerwcu kilkunastu pracowników UOKiK w asyście policji weszło do siedziby spółki Nesperta pod Poznaniem. Przeszukanie biura producenta produktów i akcesoriów do stylizacji paznokci odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego.

Zebrany podczas przeszukania materiał w formie elektronicznej i papierowej jest od kilku tygodni szczegółowo analizowany. Ustalamy czy w tej sprawie doszło do zmowy cenowej. Na tym etapie jeszcze za wcześnie jest by mówić o tym, czy zostaną postawione konkretne zarzuty – mówi Marek Niechciał prezes UOKiK.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które UOKiK stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji. Prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

W przypadku Nesperty przeszukanie ma doprowadzić do ujawnienia i zabezpieczenia dowodów na zawarcie nielegalnego porozumienia pomiędzy producentem a dystrybutorami, polegające na ustalaniu sztywnych lub minimalnych cen sprzedaży. To wstępny etap działań urzędu i nie jest prowadzone postępowanie przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Istnieje jednak program łagodzenia kar, który daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK jako „świadek koronny” oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~AW 2 5 miesięcy temu

  A ja podejrzewam zmowę handlowo-reklamową w firmie Aflofarm. Tym musi się też zająć UOKiK.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aga888 1 5 miesięcy temu

  ciekawy będzie wynik tego postępowania, aczkolwiek zależeć pewnie będzie od od tego jak się kontrolerzy do tego przyłożą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony