REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)
Konferencja prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Konferencja prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (fot. WH)

Dobre, bo niemieckie? Mamy wyniki testów UOKiK, który po raz pierwszy porównał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. Urząd sprawdził jakość 101 produktów, istotne różnice dotyczyły 12 popularnych marek. Na przykład okazało się, że chipsy sprzedawane w Niemczech smażono na oleju słonecznikowym, a w Polsce - na palmowym.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO) - Belka w artykułach (14-30.06.2019)

Polacy nie mają wyrobionych poglądów o podwójnej jakości żywności. 71% badanych osób przez Kantar Public na zlecenie UOKiK przyznało, że nie kupiło produktu tej samej marki w Polsce i za granicą. 86% nie słyszało o pojęciu o pojęciu „podwójna jakość żywności” lub nie wie, co to oznacza. Jedynie 3% konsumentów wie, co się pod nim kryje. Większość jest przekonana, że jeżeli produkty wyglądają tak samo, to muszą mieć identyczny skład.

Największe przekonanie o tym, że towary sprzedawane w Polsce mają inną jakość od tych na Zachodzie Europy mają osoby, które mieszkały dłużej za granicą.

– Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów. Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Takie przekonanie rośnie wraz z zarobkami tych osób. Oznacza to dużą zmianę w postawach, bo jeszcze kilka lat temu kierowaliśmy się głównie ceną – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd sprawdził 101 par produktów, istotne różnice dotyczyły 12. Na przykład, żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki - truskawkowych i ananasowych, kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów.

 Zakupy i testy

Produkty sprawdzono na dwa sposoby. Pomogła w tym Inspekcja Handlowa i akredytowane laboratoria Urzędu. Pierwsze testy porównawcze: pod koniec 2017 r. kupiono artykuły spożywcze w Polsce i ich odpowiedniki w Niemczech. Drugie testy porównawcze: w II kwartale 2018 r. kupiono w Polsce żywność, która miała etykiety: po polsku (co znaczy, że była produkowana na nasz rynek) i w obcej wersji językowej (co świadczy o tym, że miała trafić na rynki innych krajów Europy Zachodniej). Łącznie sprawdzono 101 par produktów, istotne różnice dotyczyły 12. Zauważyliśmy, że np. żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki – truskawkowych i ananasowych, kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów. Próba jest jednak zbyt mała, żeby odnosić je do całego rynku.

Pierwsze testy porównawcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod koniec 2017 r. po raz pierwszy porównał jakość produktów spożywczych w Polsce i w Niemczech. Kupiliśmy 37 par artykułów żywnościowych w polskich i niemieckich sklepach: Aldi, Kauflandzie, Lidlu, Makro, Netto i Rossmannie. Były to: serek, chipsy, napoje, soki, jogurty, herbata, kawa, pizza mrożona, ketchup, czekolady, ciastka, żelki, kakaowy krem do smarowania pieczywa, ryby mrożone, wędliny i kiełbasa. W 4 stwierdziliśmy dużą różnicę w jakości. Poniżej je opisujemy.

 • Chipsy paprykowe Crunchips – mimo że opakowanie było identyczne, to w polskich sklepach jest o 25 g mniej chipsów. Polskie – smażone na oleju palmowym, zawierały glutaminian monosodowy, miały wyższą zawartość tłuszczu. Niemieckie – na słonecznikowym, bez wzmacniacza smaku. Producent dodał do nich proszek pomidorowy i serowy – czego zabrakło w polskich.
 • Serek Almette z ziołami – na obu opakowaniach była informacja: „100% naturalne składniki”. Niemiecki serek wyprodukowany był z twarogu, ziół, cebuli, czosnku i soli. Polski – zawierał twaróg, odtłuszczone mleko w proszku, cebulę, sól, czosnek, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, zioła (0,1 proc.), naturalne aromaty. Regulator kwasowości, jako substancja dodatkowa, przeczył napisowi na opakowaniu, że serek Almette zawiera „100% naturalne składniki”.
 •  Czekolada Milka z orzechami – w polskich sklepach miała mniej orzechów niż na rynku niemieckim.
 •  Lipton Ice Tea Peach – w produkowanej na rynek polski było mniej ekstraktu z herbaty. Ponadto zawierała cukier, fruktozę i słodzik. Na rynku niemieckim – producent dodał tylko cukier.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 14

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~igi 5 8 miesięcy temu

  "Żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki - truskawkowych i ananasowych", "Próba jest jednak zbyt mała, żeby odnosić je do całego rynku." No, skoro UOKiK liczy żelki, to musi być bardzo ważny urząd... Amatorszczyzna, powinni ten Urząd do sądu podać za mieszanie ludziom w głowach :-(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szop pracz 4 8 miesięcy temuocena: 100% 

  W opracowaniu zdecydowanie brakuje informacji na temat chemii gospodarstwa domowego. Czy ta nie była porównywana? To przecież głównie proszki, płyny do prania i płukania, kosmetyki, pieluchy są głównym problemem...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gija888 3 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Skoro mamy już wszystko czarno na białym, to kiedy powalczymy o to aby jakość była ta sama u nas? Panowie politycy wybory tuż tuż - kto wpisze to w program i wypełni zobowiązanie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gratka 2 8 miesięcy temu

  olala, masz rację skoro my Polacy liźniemy wszystko co dają nam, gorszą jakość produktów za tą samą cenę lub droższe. Masakra

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olala 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  masakra!!! zawsze te Polaki od macochy...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony