REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

10 grudnia 2019, 16:20

Symbolem portalu dla sygnalistów jest gwizdek. Taki gadżet prezentował prezes UOKiK Marek Niechciał podczas konferencji

Symbolem portalu dla sygnalistów jest gwizdek. Taki gadżet prezentował prezes UOKiK Marek Niechciał podczas konferencji (wiadomoscihandlowe.pl)

UOKiK startuje z nowym rozwiązaniem dla anonimowych sygnalistów. Urząd liczy na to, że dzięki możliwości złożenia zawiadomienia bez zostawiania swoich danych, będzie można uzyskać z rynku więcej informacji o praktykach ograniczających konkurencję.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Urząd chce zachęcić m.in. pracowników firm, aby informowali, że w spółce dzieje się źle. – Żeby sprawniej działać, trzeba mieć informacje z rynku – powiedział Marek Niechciał. 

– Szczególnie zależy nam na informacjach od osób, które są wewnątrz firmy i mogą dostarczać informacje, które nie są publicznie dostępne. Mam na myśli e-maile, wewnętrzne notatki, informacje o spotkaniach z konkurentami – mówił Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

 Od 10 grudnia ruszył portal wyposażony w specjalną metodę komunikacji. Można dać sygnał, załączyć materiały, a urząd może się komunikować z użytkownikiem systemu zachowującym anonimowość. Urzędnicy nie mają możliwości poznania tożsamości informatora. Komunikacja następuje przy użyciu specjalnie szyfrowanego formularza.

„System gwarantuje anonimowość sygnalisty. Po zgłoszeniu otrzyma on unikatowy identyfikator i hasło, które pozwolą z powrotem zalogować się do systemu i w razie potrzeby kontynuować komunikację z urzędem. Połączenie jest szyfrowane, a metadane z załączników są usuwane. Do powiadomień ma dostęp tylko ograniczona liczba pracowników UOKiK, jednak nawet oni nie mają możliwości poznania tożsamości zgłaszającego” – podaje urząd w komunikacie.

Wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję to jeden z priorytetów UOKiK. Od 2017 r. UOKiK otrzymał 1800 sygnałów o łamaniu prawa.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony