REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
prezes UOKiK Tomasz Chróstny

prezes UOKiK Tomasz Chróstny (fot. materiały prasowe)

Po interwencji prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł. Trwają postępowania, w których badane są również inne formy wykorzystywania przewagi kontraktowej w tej branży.

REKLAMAWH Market MOSS_belka w artykulach_czerwiec-lipiec 2020

Są już pierwsze efekty postępowań, które pod koniec kwietnia wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Urząd sprawdza w nich, czy największe podmioty na rynku rolno-spożywczym nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej, odwlekając zapłatę ponad ustalony termin dostawcom lub wprowadzając niekorzystne warunki handlowe.

W pierwszej kolejności UOKiK przeanalizował dane o płatnościach 96 największych podmiotów w branży spożywczej i handlowej. Zdecydowana większość – 70 przedsiębiorców – zalegała z płatnościami wobec rolników i dostawców. Łączna kwota zaległości wyniosła prawie miliard złotych, a największymi dłużnikami były sieci handlowe. 

Po interwencji Prezesa UOKiK 20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości, a 37 kolejnych spłaciło zaległości w części. Łącznie przedsiębiorcy zapłacili ponad 15 tys. faktur na kwotę niemal 400 mln zł.

- Po naszej interwencji w ręce rolników i dostawców trafiło blisko 400 milionów złotych zaległych płatności za ich produkty. To pokazuje, że interwencja urzędu na rynku rolno-spożywczym była potrzebna. Przekonujemy obecnie pozostałych przedsiębiorców do natychmiastowej spłaty zaległości płatniczych tak, aby uniknęli dotkliwych konsekwencji postępowania właściwego z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej  – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowania wyjaśniające nadal trwają. Prezes Urzędu bada w tej chwili czy w okresie epidemii najwięksi gracze zmienili swoją praktykę handlową na niekorzyść mniejszych kontrahentów, a także obejmuje działaniami kolejne podmioty.

- Nasze postępowania nie skupiają się jedynie na płatnościach. Szczegółowo analizujemy obecnie zapisy w zawieranych przez tych przedsiębiorców kontraktach. Nie akceptujemy wprowadzania przez dużych graczy rynkowych warunków, które narzucają kontrahentom nieproporcjonalne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zasady realizacji dostaw  – dodaje prezes UOKiK.

Dodajmy, że za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym grozi kara finansowa do 3 proc. obrotu firmy.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~bronsky69 4 5 dni temu

  Płatności to jedno , zwroty uszkodzonych towarów, sprzedaż tzw.komisowa anulowanie zamówień tuż przed dostawą , w innych segmentach niż spożywczy jest tragicznie ale nikt o tym nie mówi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sklepikarz biedniutki. 3 miesiąc temuocena: 50% 

  Ciekawe czemu molochy jak KP mogły sobie pozwolić na zmniejszenie opłat za świadczenie marketingowe mimo tego że sprzedaż ich produktów wzrosła. Jakim prawem zerwali podpisywane wcześniej umowy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dostawca 2 miesiąc temuocena: 0% 

  Pytanie dlaczego UOKiK zajmuje się tylko produktami spożywczymi. Dlaczego inne kategorie nadal płacą półkowe i nie mają takiego wsparcia w płatnościach czy też zwrotach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk 1 miesiąc temuocena: 67% 

  czyli "pomogl" biznesowi z dwucyfrowa zyskownoscia wyciagajac z kieszeni detalu,ktory moze poza Zabka i Biedronka ma net profit na poziomie 2 %...gratulacje, Klienci zaplaca,albo i tak pozostanie jak bylo bo dostawcow wymuszajacych "nowe regulacje" zdelistuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony