REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(Pixabay.com)

7,64 tys. upadłości konsumenckich – to niezbyt optymistyczna prognoza Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na 2019 rok. Banki i pożyczkodawcy boją się nowych przepisów.

REKLAMA

Jak pisze „Rzeczpospolita” branża finansowa jest przeciwna poluzowaniu warunków ogłoszenia przez sąd upadłości. Jej zdaniem może to spowodować wzrost zadłużania się ponad miarę. To z kolei kłopot dla pożyczkodawców.

Projekt nowelizacji prawa upadłościowego i niektórych innych ustaw został we wtorek uchwalony przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ważną zmianą będzie sposób, w jaki sądy będą o upadłości orzekać. Do tej pory odrzucały wnioski, jeśli konsument doprowadził do swoich problemów finansowych na skutek tzw. rażącego niedbalstwa. Tzn. jeśli świadomie zadłużał się, nie reagując na coraz gorszą sytuację finansową.

Od wejścia w życie nowych przepisów, „rażące niedbalstwo” przestanie być dla sądów ważną przesłanką. Istotny będzie fakt samej niewypłacalności dłużnika. Banki i instytucje finansowe obawiają się, że to poluzuje hamulce konsumentów i Polacy zaczną zadłużać się ponad miarę. Szacują, że nierzetelnych klientów i pożyczkobiorców będzie przybywać.

Najwięcej upadłych konsumentów jest w woj. Mazowieckim, śląskim i kujawsko-pomorskim, najmniej – w lubelskim, opolskim i pomorskim. Większość z upadłych konsumentów to osoby w wieku 40-49 lat (22,4 proc.), 60-69 lat (21,1 proc.) i 30-39 lat (20,1 proc.). Najmniej w grupie 80-94 (2,1 proc.) oraz wśród 20-latków (5,5 proc.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony