22 lutego 2019
Post ze zdjęciem akcji sieci Lidl "Kupuję, nie marnuję", wykonanym przez autorkę bloga Opcja.Promocja, znalazł się na profilu akcji Foodsharing Wrocław. W ten...
Afera z nieprzebadaną wołowiną z Mazowsza od razu przełożyła się na sprzedaż polskiego mięsa na rynkach zagranicznych. Przykładowo w Czechach i na Słowacji już pierwszego...
W Radomiu ruszył pierwszy w tym mieście lokal sieci kawiarni Costa Coffee. Znany operator na rynku operator jest już obecny w ponad 20 miastach Polski.
20 lutego 2019
19 lutego 2019
21 lutego 2019
Sieć Biedronka pochwaliła się, że z jej karty lojalnościowej Moja Biedronka korzysta już 7 mln użytkowników. W zamian za przekazanie sieci swoich danych osobowych i zgody...
1 lutego 2019
Zakaz handlu w niedzielę zaostrza rywalizację między sprzedawcami. Tym bardziej, że według prognoz opracowanych przez Euromonitor International, w efekcie tych zmian z handlowej...
14 lutego 2019
13 lutego 2019
Trzynaście wielkich firm – sieci handlowych i producentów żywności – podpisało dzisiaj w siedzibie francuskiego ministerstwa ochrony środowiska narodowy pakt w...
18 lutego 2019
UOKiK zgłosił zastrzeżenia do transakcji przejęcia sieci Cinema 3D przez Multikino. Akwizycja dotyczy 12 kin zlokalizowanych w 12 miastach.
PRZEMYSŁ I PRODUCENCI
Mięso czerwone, drób, wędliny
Nabiał, mleko i tłuszcze żółte
18 maja 2018, 12:56
wiadomoscihandlowe.pl
(Grupa Muszkieterów)
Temat ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (Ustawa), wprowadzającej zwolnienie z podatków dochodowych mające zastąpić obecną ulgę na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), nabrał przyspieszenia. 10 i 11 maja została uchwalona przez Sejm, a już 16 maja 2018 r. Senat przyjął wspomniany akt prawny bez poprawek. Z uwagi na krótkie vacatio legis (14 dni od opublikowania), obecna ulga może ustąpić miejsca nowemu systemowi już w czerwcu 2018 r. – zależy to tylko od terminu podpisania ustawy przez Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw.
Posiadacze „starych” zezwoleń na działalność w SSE będą korzystać ze zwolnienia podatkowego na właściwych sobie zasadach do końca okresu ich obowiązywania (w praktyce najczęściej do końca 2026 r.). Również podmioty, które podjęły starania o skorzystanie z pomocy publicznej w dotychczasowym wydaniu lub zrobią to niezwłocznie, nie odczują zmian – zgodnie z przepisami przejściowymi Ustawy, do postępowań w sprawach zezwoleń na działalność w SSE wszczętych przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy dotychczasowe. Pozostałych jednak czeka rewolucja, której bilans trudno dziś ocenić.
Choć (niemal) zniknie ograniczenie w postaci konieczności zlokalizowania inwestycji w SSE, o otrzymanie decyzji o wsparciu może być efektywnie trudniej, o czym już pisaliśmy. Co jest nowością, aby dana inwestycja kwalifikowała się skorzystania z pomocy, będzie musiała spełnić tzw. kryterium jakościowe. Jego istotą jest zgodność całokształtu inwestycji z rządową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o udzielenie wsparcia konieczne będzie, w zależności od regionu, zdobycie 4-6 punktów (na 10 możliwych).
Przedmiotem oceny mają być takie obszary jak:
O szczegółach zadecydują rozporządzenia wykonawcze do Ustawy, których projekty nie zostały jeszcze opublikowane.
Przed przesłaniem ustawy do Senatu, Sejm wprowadził w niej istotną zmianę. Postanowiono, że wsparcie w postaci zwolnienia z podatku dochodowego „nie może być udzielone w sytuacji lokalizacji inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, z wyjątkiem inwestycji dotyczących tych złóż”.Pytana o ograniczenie podczas debaty w Senacie Minister Przedsiębiorczości i Technologii odpowiadała, że przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, gdzie takie złoża się znajdują, za pomocą serwisu MIDAS, prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Wystarczy rzut oka na udostępnioną tam mapę, by przekonać się, że wbrew pozorom jest to graniczenie istotne. Złoża występują w dużych ilościach we wszystkich województwach; system wyszukuje ich w skali kraju 18 049.
Średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce zapowiadają odważne zwiększenie inwestycji w
Narasta presja inflacyjna w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm poważnie rozważa zwiększenie
Poleć innym
Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zdjęć: 44
15 lutego 2019
zdjęć: 13
12 lutego 2019
zdjęć: 35
8 lutego 2019
zdjęć: 8
6 lutego 2019
zdjęć: 10
29 stycznia 2019
17 grudnia 2018
13 grudnia 2018
Na portalu wiadomoscihandlowe.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.