REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

14 sierpnia 2019, 13:33

(Pixabay.com)

Dyrektywa PSD2, która wejdzie w życie 14 września, wnosi obowiązek tzw. silnego uwierzytelniania. Przy płatności kartą kod PIN może być wymagany nawet przy zakupach opiewających na małe kwoty.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Nowe przepisy powodują, że niektóre transakcje mogą wymagać zatwierdzenia kodem PIN, nawet jeśli klient dokona zakupów tylko za 2 zł, bo przepisy wymagać będą autoryzacji, gdy łączna kwota poprzednich transakcji z ostatnich dni bez PIN przekroczy limit, który wynosić będzie maksymalnie 150 euro (ok. 650 zł) - podaje „Rzeczpospolita”.

Poszczególne banki będą mogły ustawić go niżej, np. na 20 czy 50 euro, ale limit będzie się odnawiać, gdy klient wykona transakcję z autoryzacją kodem PIN. Ten i tak wymagany jest teraz przy kwotach ponad 50 zł, więc kumulacja drobnych transakcji zmuszająca do zatwierdzenia ich PIN nie będzie aż tak częsta.
Silne uwierzytelnienie SCA przy logowaniu się do konta w internecie oznacza potwierdzenie tożsamości klienta przez zastosowanie co najmniej dwóch elementów należących do kategorii: wiedza (coś, co wie wyłącznie użytkownik, np. hasło, PIN), posiadanie (coś, co ma tylko użytkownik, np. telefon) i cechy (coś, co charakteryzuje tylko użytkownika: odcisk palca, skan oka, twarzy).

Same transakcje, po zalogowaniu do bankowości mobilnej czy internetowej, w zdecydowanej większości już teraz są autoryzowane zgodnie z nowymi wymogami SCA za pomocą jednorazowego hasła czy autoryzacji mobilnej. Jednak w razie płatności zbliżeniowych kartami klient może zostać poproszony o podanie PIN nawet przy transakcjach, których kwota jest mniejsza niż 50 zł. Tego należy się spodziewać we wszystkich bankach.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony