REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas wideokonferencji

Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas wideokonferencji (mf.gov.pl)

Stawki podatku VAT mogą nie zostać obniżone, jak obiecywał PiS podczas kampanii wyborczej. Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w wywiadzie udzielonym se.pl, że sytuacja może ulec zmianie na skutek pandemii i kryzysu gospodarczego.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Obniżenie VAT, o którym mówił Tadeusz Kościński miało dotyczyć powrotu do stawek 7 i 22 proc. z obecnie obowiązujących 8 i 23 proc.

– Biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki gospodarcze sprzed epidemii, obniżenie stawki VAT w najbliższym czasie wydawało się realne – podkreślił minister finansów.

Tadeusz Kościński dodał, że resort wprowadził do ustawy o VAT rozwiązanie, które pozwala na automatyczne obniżenie stawek VAT w sytuacji, w której czynniki makroekonomiczne będą na to pozwalały. – Pamiętajmy, że VAT to główne źródło wpływów do budżetu. Wszelkie ruchy na stawkach VAT muszą być dokonywane rozważnie – dodał. 

Minister przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku w ramach nowej matrycy obniżono VAT na e-booki. W tym również audiobooki z 23 proc. do 5 proc. oraz na e-prasę z 23 proc. do 8 proc. VAT. 

Od lipca zaczną obowiązywać kolejne obniżone stawki VAT. – Np. produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe obniżymy z 8 proc. do 5 proc. VAT. Niektóre rodzaje pieczywa i ciastek z 23 proc. do 5 proc. VAT. W związku ze stanem epidemii środki dezynfekujące nabrały charakteru „produktów pierwszej potrzeby”. Stawką 8 proc. objęto zatem środki bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, które wykorzystywane są do ochrony zdrowia – powiedział w wywiadzie szef resortu finansów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Teodor 2 miesiąc temu

  A co z innymi kłamstwami pisu? Milion samochodów elektrycznych ? 3 miliony mieszkań ? Likwidacja podatku od lokat ? Likwidacja podatku od kopalin ? Podniesienie limitu wolnego od podatku dla wszystkich ? Pisowskich kłamstw było znacznie więcej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Kłamaliśmy, kłamiemy, będziemy kłamać - credo rządu Populizmu i Socjalizmu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony