REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

(fot. Pixabay/CC0)

24 listopada 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, w 2018 r. czekają nas 23 niedziele z zakazem handlu i 29 niedziel, w które sklepy pozostaną otwarte. Zobacz, w które niedziele będzie można zrobić zakupy, a w które nie.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W przyszłym roku sklepy co do zasady otwarte będą w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca (chyba, że w którąś z nich wypadnie święto). Handel będzie dozwolony również w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W 2019 r. sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i niedziele przedświąteczne. Począwszy od 2020 r. handel będzie możliwy już tylko w siedem niedziel w roku: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

To w praktyce oznacza, że w 2018 r. czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Do marca wszystkie sklepy pozostaną otwarte. Niedziela, w którą po raz pierwszy trzeba się będzie podporządkować zakazowi, przypadnie 11 marca.

W styczniu, lutym i grudniu 2018 r. czeka nas najwięcej niedziel handlowych, bo po cztery. Z kolei w kwietniu handel dozwolony będzie zaledwie w jedną niedzielę, ostatnią (29 kwietnia). To efekt przypadającej na 1 kwietnia Wielkanocy.

W 2019 r., gdy ograniczenie handlu zostanie rozszerzone, sklepy otwarte będą już tylko w 15 niedziel, a zamknięte w 37. Natomiast począwszy od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w siedem niedziel, a zabroniony w 45 (lub 46, gdy rok będzie miał 53 niedziele).

LISTA NIEDZIEL W 2018 R.:
7 stycznia - handel dozwolony
14 stycznia - handel dozwolony
21 stycznia - handel dozwolony
28 stycznia - handel dozwolony
4 lutego - handel dozwolony
11 lutego - handel dozwolony
18 lutego - handel dozwolony
24 lutego - handel dozwolony
4 marca - handel dozwolony

11 marca - zakaz handlu
18 marca - zakaz handlu

25 marca - handel dozwolony
1 kwietnia - zakaz handlu  (Wielkanoc)
8 kwietnia - zakaz handlu
15 kwietnia - zakaz handlu
22 kwietnia - zakaz handlu

29 kwietnia - handel dozwolony
6 maja - handel dozwolony

13 maja - zakaz handlu
20 maja - zakaz handlu  (Zielone Świątki)

27 maja - handel dozwolony
3 czerwca - handel dozwolony

10 czerwca - zakaz handlu
17 czerwca - zakaz handlu

24 czerwca - handel dozwolony
1 lipca - handel dozwolony

8 lipca - zakaz handlu
15 lipca - zakaz handlu
22 lipca - zakaz handlu

29 lipca - handel dozwolony
5 sierpnia - handel dozwolony

12 sierpnia - zakaz handlu
19 sierpnia - zakaz handlu

26 sierpnia - handel dozwolony
2 września - handel dozwolony

9 września - zakaz handlu
16 września - zakaz handlu
23 września - zakaz handlu

30 września - handel dozwolony
7 października - handel dozwolony

14 października - zakaz handlu
21 października - zakaz handlu

28 października - handel dozwolony
4 listopada - handel dozwolony

11 listopada - zakaz handlu  (Święto Niepodległości)
18 listopada - zakaz handlu

25 listopada - handel dozwolony
2 grudnia - handel dozwolony

9 grudnia - zakaz handlu
16 grudnia - handel dozwolony
23 grudnia - handel dozwolony
30 grudnia - handel dozwolony

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 108

 • 76
  BARDZO PRZYDATNY
 • 8
  PRZYDATNY
 • 8
  OBOJĘTNY
 • 16
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (34)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Polak 34 ponad rok temuocena: 75% 

  PATOLOGIA - zabraniać ludziom pracować w Niedziele TA REFORMA TO PATOLOGIA. Ja jestem inżynierem w prywatnej firmie a moja żona pracuje w Biedronce i jesteśmy bardo zadowolenie z pracujących Niedziel!!! Dzięki pracującym Niedzielom mamy elastyczność pracy w różne dni tygodnia (bardzo pasuje nam to że żona ma ok. trzy dni w tygodniu wolne od pracy idzie w Sobotę oraz Niedzielę do Biedronki. Żona ma na tygodniu kilka dni wolnych i nie musimy tak latać, kombinować aby móc pracować mając małe dzieci. Pis wprowadził kilka fajnych reform ale ta mi się nie podoba (co druga niedziela wolna - zniewolenie), ogranicza ona nasze prawa obywatelskie do pracy!!!

  oceń komentarz
 • ~Kasinda 33 ponad rok temuocena: 0% 

  Znalazłam fajny kalendarz z wykazem niedziel niehandlowych w 2018: (treść niezgodna z regulaminem forum została usunięta przez moderatora)

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz
 • ~qw 32 ponad rok temuocena: 0% 

  A ja uważam, że sklepy powiiny być zamniete naprzemiennie. Każdy by miał wolne i w każdy weekend byłby otwarty jakoś sklep. Problem z głowy. Podstawa to skomplikować sobie życie.

  oceń komentarz
 • ~julka 31 ponad rok temuocena: 40% 

  Nie ma co biadolić to tylko ostatecznie 4 dni w miesiącu, i to też nie w przyszłym roku, jakoś przeżyjemy, choć pewnie u wielu pojawi się syndrom odstawienia

  oceń komentarz
 • ~blow 30 ponad rok temuocena: 50% 

  Taki zakaz, czy tez raczej regulacje prawne dotyczące handluw niedzielę funkcjonują w wielu krajach, u nas tez sa bardzo potrzebne i cieszę, że ustawa już niedługo wchodzi w życie

  oceń komentarz
 • ~mika 29 ponad rok temuocena: 57% 

  Fajnie, że wprowadzają to stopniowo, będzie czas, żeby się przyzwyczaić

  oceń komentarz
 • ~konus 28 ponad rok temuocena: 20% 

  Myślę, że te wolne niedziele markety odbiją sobie w sobotę, wtedy będzie strach iśc do sklepu bo tyle ludu przybędzie skuszonego promocjami

  oceń komentarz
 • ~julka 27 ponad rok temuocena: 33% 

  Przypominam, że zamknięty będą tylko supermarkety i centra handlowe, jak będzie coś potzreba zawsze można isć do pobliskiego ABC

  oceń komentarz
 • ~gud 26 ponad rok temuocena: 45% 

  Ludzie się powolutku będą przyzwyczajać, i dobrze, ustawa jest w porządku, każdemu wyjdzie na zdrowie

  oceń komentarz
 • ~Kasia 25 ponad rok temuocena: 44% 

  Ludziska co się przejmujecie matołami, którzy są za pracą w niedzielę. Za 2 lata wszystkie niedziele będą nasze a ci co tak krzyczą- niemoty niech się zorganizują i nakupią Food wcześniej. Ha, ha.....

  oceń komentarz
 • ~arti 24 ponad rok temuocena: 27% 

  Ludzie są posrani ! Mają weekendy wolne , wyjeżdżają z poza warszawy na swoją wieś bo mają kurwa wolne a kasjerzy-sprzedawcy nie mogą ? Pierdoleni zasrańcy !

  oceń komentarz
 • ~lalka 23 ponad rok temuocena: 50% 

  Ludzie, jacy Wy jesteście samolubni... Pomyślcie, jeśli jest możliwość komuś ulżyć w pracy, zmienić coś na lepsze to dlaczego nie? Dlaczego dla Was jest to takie złe, że ktoś chce zrobić coś dla handlowców. Nie wiem dlaczego ludzie są tak zawistni, zamiast wesprzeć drugiego żeby miał lepiej aby troche to nie, zaraz musi być krytyka. Wiadomo, że są ludzie poszkodowani, którzy mimo wszystko w te weekendy pracować muszą, ale może z biegiem czasu też będzie jakieś rozwiązanie i dla nich. Jeśli jest możliwość coś zmienić to zmieńmy to, przecież nic się nam nie stanie, to nie koniec świata, że te sklepy będą zamknięte w niedziele. Jesteśmy dorośli i prędzej czy później dostosujemy się do zmian, taka nasza natura. A o budżet Państwa czy też VAT się nie martwcie bo to na pewno wpływu mieć nie będzie. Trochę wyrozumiałości, a mniej krytyki i egoizmu.

  oceń komentarz
 • ~Sylwia 22 ponad rok temuocena: 55% 

  A ja pracuję w takim sklepie i czekam tylko, aż ta ustawa o zakazie handlu w niedziele wejdzie w życie. Bo krew mnie zalewa, jak widzę ludzi w NiEdZiElĘ rano o godz. 6;00 kupujących 1 bułkę Zadaje sobie pytanie ,czy bez tej bułki da się przeżyć w niedzielę . Ludzie którzy są za tym żeby , wszystkie niedziele były pracujące niech się stukną w głowę, CIEKAWE CZY ONI PRACUJĄ WE WSZYSTKIE NiEDZiElE .Przede wszystkim ta niedziela ma być poświęcona rodzinie , a nie bieganiu po hipermarketach itp. z dziećmi. Jak nie macie co robić z pieniędzmi, to oddajcie je na domy dziecka .

  oceń komentarz
 • ~Lola 21 ponad rok temuocena: 39% 

  Kraj głupich decyzji głupich ludzi. Walczyliśmy przez lata żeby mieć full wypas w sklepach i móc kupić co chcemy, gdzie chcemy i kiedy chcemy. To nie. Źle. Tak jak ktoś napisał Kodeks Pracy zmienić w końcu, tak, żeby ludzie nie byli wyzyskiwani i nie nawalali 7 dni w tygodniu (wszyscy, nie tylko Panie/Panowi za ladą), a nie, zamęt w kraju wprowadzać. Żeby musieć planować każdy tydzień inaczej jeśli chodzi o zakupy ( bo teraz w niedzielę odbiję się od drzwi jak chcę świeże bułki, a teraz nie). CO mam się uczyć na pamięć, które niedziele zakazane? Czy prowadzić pamiętnik?

  oceń komentarz
 • ~Viktor 20 ponad rok temuocena: 50% 

  A co z lodziarniami??? Niedziele są przecież najlepsze dla takich działalności

  oceń komentarz
 • ~Anna 19 ponad rok temuocena: 48% 

  Do Inkya: Po pierwsze nie masz pojęcia jak to wszystko wygląda, a tak się składa, że w pewien taki trochę ukryty sposób, jesteśmy zmuszani do pracy w niedzielę bo niestety nikt cię nie zatrudni w handlu jak podczas rozmowy wspomnisz o tym że chcesz mieć wolne niedziele (chociażby np. ze względu na dzieci) Po drugie nie pisz cyt."zrób studia i zmień pracę" bo w rzeczywistości nie jest to tak proste jak Tobie się wydaje. Bardzo dobrze znam ludzi którzy pracują w handlu i to nie są pracownicy bez wykształcenia. Podam Ci przykład z mojego sklepu, na siedem zatrudnionych osób, mamy mgr matematyki, mgr polonistyki, mgr prawa i mgr ekonomii. Jak bardzo jesteś w błędzie kobieto! P.S. Jak nie masz czasu robić zakupów w tygodniu to może właśnie Ty zmień pracę, na taką która Ci to umożliwi.

  oceń komentarz
 • ~Ana 18 ponad rok temuocena: 38% 

  Jestem za wolnymi niedzielami ale uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby wpisanie do kodeksu pracy maksymalnie 2 niedziel pracujących w miesiącu.

  oceń komentarz
 • ~Inkya 17 ponad rok temuocena: 25% 

  Głupota totalna. Powinni wpisać do kodeksu 2 wolne niedziele w miesiącu dla osób pracujących w handlu skoro tak nad nimi płaczą i tyle. Wilk syty i owca cała. Dlaczego w innych krajach z zakazem żyją a u nas problem? Bo w innych krajach ludzi stać na to żeby nie pracować w niedzielę - studenci studiują bez strachu o to czy dadzą radę się utrzymać, a inny ludzie nie muszą dorabiać w niedzielę żeby wiązać koniec z końcem. U nas jest inaczej. Poza tym - tylko pani kasjerka pracuje w niedzielę? A co z innymi zawodami? I czy ktoś pani kasjerce każe pracować w supermarkecie? Niech sobie znajdzie pracę w sklepie osiedlowym zamkniętym w niedzielę. Nikt nikogo do pracy nie zmusza - jak do jakiejś pracy idziesz to się dostosuj i nie marudź. Albo zrób studia/ studia podyplomowe i zmień pracę...

  oceń komentarz
 • ~lolka 16 ponad rok temuocena: 41% 

  masakra ... nie wierzę że jedyną rozrywką niedzielną jest łażenie po centrach handlowych i marketach przecież to można zrobić w tygodniu ludzie o co to całe haloooo inne kraje dają sobie z tym radę dlaczego my nie możemy !!!???!!!

  oceń komentarz
 • ~lolka 15 ponad rok temuocena: 38% 

  masakra ... nie wierzę że jedyną rozrywką niedzielną jest łażenie po centrach handlowych i marketach przecież to można zrobić w tygodniu ludzie o co to całe haloooo inne kraje dają sobie z tym radę dlaczego my nie możemy !!!???!!!

  oceń komentarz
 • ~Meehow 14 ponad rok temuocena: 29% 

  Wolna niedziela, żeby dać pani z kasy prawo do wzięcia samochodu, zakupu paliwa, celem zawiezienia dzieci, kupna im biletów do kina, popcornu, a po seansie trzeba pojechać na lody. Czym różni się pani kasjerka w sklepie typu B******a czy T***o od pani kasjerki w kinie, czy w punkcie z lodami? A propos, kiedy dochodzi do sprzedaży prądu, gazu? Gdzieś był sensowniejszy kompromis. Do kodeksu pracy wpisać maksymalnie 2 niedziele w miesiącu i średnio wyjdzie wszystko. I firmy całe i pracownicy zadowoleni. A tu jak zawsze wylano dziecko z kąpielą.

  oceń komentarz
 • ~Onaa21 13 ponad rok temuocena: 36% 

  A co z magazynami pracującymi w niedzielę? Mowie o formie którą zaaopatrza sklepy (decathlon)

  oceń komentarz
 • ~Karol 12 ponad rok temuocena: 65% 

  Moja Dziewczyna pracuje w sieciówce ma z żadka wolne niedziele a w zamian dostaje wolne w tygodniu... Gdzie tu polityka prorodzinna?!?! Jak chcesz kupić produkt. To zrób to w piątek albo sobotę bo kobiety z marketów też mają rodziny i prawo do odpoczynku i zgadzam się że Polacy to zagubiony weekendowo naród zamiast zabrać dzieci na spacer po lesie czy rower to popierdzielają po marketach zgroza wycieczki krajoznawcze po biedronkowych promocjach.... A teraz pytanie mam skoro Niemieckie markety są w niedzielę zamknięte to dlaczego polskie mają być otwarte?!?! Cała Europa zachodnia nie pracuje w niedzielę a my pogany walczymy bo tak chcę Konfederacja Pracodawców Lewiatan i Nowoczesna Partia Pana Ryśka Petru.

  oceń komentarz
 • ~Jan 11 ponad rok temuocena: 41% 

  Moim zdaniem posłowie powinni być badani, czy są czy nie są chorzy psychicznie, to bardzo ważne dla całego społeczeństwa i naszej gospodarki.

  oceń komentarz
 • ~Powlutowato 10 ponad rok temuocena: 39% 

  to durnoty. Ja pracuję w Biedronce i najprzyjemniej pracuje mi się w niedzielę tak celebruję to świątecznie za biurkiem siedzę i kawunie piję i oglądam te tłumy spragnione naszego asortymentu. Kochani jako kierowniczka,z którą personel się musi liczyć i nie podskakiwać to UWIELBIAM pracować we WSZYSTKIE NIEDZIELE>......KOCHAM PRACĘ W NIEDZIELĘ JESTEM TAKA WAŻNA PANI KIEROWNICZKA.!

  oceń komentarz
 • ~Powlutowato 9 ponad rok temuocena: 43% 

  to durnoty. Ja pracuję w Biedronce i najprzyjemniej pracuje mi się w niedzielę tak celebruję to świątecznie za biurkiem siedzę i kawunie piję i oglądam te tłumy spragnione naszego asortymentu. Kochani jako kierowniczka,z którą personel się musi liczyć i nie podskakiwać to UWIELBIAM pracować we WSZYSTKIE NIEDZIELE>......KOCHAM PRACĘ W NIEDZIELĘ JESTEM TAKA WAŻNA PANI KIEROWNICZKA.!

  oceń komentarz
 • ~Powlutowato 8 ponad rok temuocena: 50% 

  to durnoty. Ja pracuję w Biedronce i najprzyjemniej pracuje mi się w niedzielę tak celebruję to świątecznie za biurkiem siedzę i kawunie piję i oglądam te tłumy spragnione naszego asortymentu. Kochani jako kierowniczka,z którą persnoel się musi liczyć i nie podskakiwać to UWIELBIAM pracować we WSZYSTKIE NIEDZIELE>......

  oceń komentarz
 • ~ruda654 7 ponad rok temuocena: 19% 

  dużo ludzi pracuje w niedziele i święta, dlaczego ma dotyczyć ta sprawa handlowców????????????? Wprowadźmy te zmiany w całej Polsce we wszystkich zawodach. Zobaczymy co się będzie działo. A tak na marginesie, kto ma pójść w niedzielę do kościoła to pójdzie,a kto nie,to i tak nie pójdzie.

  oceń komentarz
 • ~Ciekawaa 6 ponad rok temuocena: 56% 

  A co z osobami pracującymi w gastronomi in nie należy się niedziela wolna ?

  oceń komentarz
 • ~Ciekawaa 5 ponad rok temuocena: 43% 

  A co z osobami pracującymi w gastronomi in nie należy się niedziela wolna ?

  oceń komentarz
 • ~vic 4 ponad rok temuocena: 64% 

  w końcu! Polacy snują się po centrach handlowych bez konkretnego celu, a zwłaszcza w niedziele - wiem, bo sama pracuję 7 lat w handlu. Co druga niedziela wolna i panik, co za absurd, teraz niestety zamiast jedzenia fast foodów w galerii i oglądania witryn sklepowych większość rodzin będzie musiała zreorganizować sobie inaczej czas. Polacy są uzależnieni od takich miejsc.

  oceń komentarz
 • ~NickY 3 ponad rok temuocena: 22% 

  @DIego już się tak nie martw. Pójdziesz do osiedlowego sklepu z większą marżą i większym vatem,

  oceń komentarz
 • ~Poli 2 ponad rok temuocena: 55% 

  Trochę taki galimatias-wygodniej byłoby gdyby wszystkie niedziele były wolne- ale dobre i to. Oby wszyscy tego pilnowali i nie próbowali robić jakieś obejścia i przekręty

  oceń komentarz
 • ~DIego 1 ponad rok temuocena: 28% 

  Jak odzyskają utracony VAT z tych niedziel. Może znowu go podniosą?!

  oceń komentarz
do góry strony