REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)

Jesteśmy uczestnikami historycznego procesu. W handlu detalicznym następuje właśnie cyfrowa rewolucja – największa od czasu wprowadzenia smartfonów. Jesteśmy na samym początku tej drogi – zapewnia Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight.

REKLAMA
Adam Czerniak, główny ekonomista, dyrektor ds. badań, Polityka Insight

Adam Czerniak, główny ekonomista, dyrektor ds. badań, Polityka Insight (mat. prasowe)

Zdaniem eksperta, cyfrowa rewolucja w handlu detalicznym będzie napędzana dwoma czynnikami. Pierwszy to czynnik makroekonomiczny związany ze starzeniem się społeczeństwa i coraz większym niedoborem rąk do pracy, który wymuszać będzie stosowanie nowoczesnych technologii. Drugi czynnik ma charakter technologiczny – jest nim pojawienie się technologii przesyłu danych 5G.

– Może się wydawać, że jest to technologia jak każda inna, niewielka zmiana w porównaniu z 4G, powszechnie znaną LTE czy wcześniejszą 3G. Tych rewolucji w technologii już trochę mieliśmy i wydaje się, że jest to po prostu kolejna cyferka. Wystarczy jednak porównać jakość dostępu do Internetu w telefonie, który ma 3G – na przykład podczas jazdy samochodem czy pociągiem przez mniej zaludnione tereny – z prędkością sieci 4G. Ta technologia umożliwiła rewolucję smartfonową, a teraz technologia 5G znacząco zmieni funkcjonowanie całej sieci komórkowej – przekonywał Adam Czerniak podczas tegorocznego Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji.

Kluczowe zalety technologii 5G to nie tylko ogromny wzrost prędkości, ale też możliwość podłączenia znacznie większej liczby urządzeń – nawet kilku milionów na bardzo małym obszarze. Ta cecha 5G umożliwi szybki rozwój Internetu Rzeczy, ale przyniesie też bezpośrednie korzyści zwykłym użytkownikom sieci.

– Obecnie podczas imprez masowych często sieć jest przeciążona i pojawiają się trudności np. z przesłaniem na media społecznościowe filmiku czy nawet zdjęć z koncertu. Tego problemu już nie będzie w technologii 5G. Co więcej, opóźnienia w przesyłaniu danych znacząco spadną, w tej chwili w technologii LTE wynoszą one ok. 96 milisekund, a spadną do maksymalnie jednej milisekundy. Dzięki temu do sieci będzie można podłączyć dziesiątki urządzeń pracujących jednocześnie – czujników, inteligentnych ekranów, czytników. Całą tę infrastrukturę będzie można podłączyć do algorytmu pracującego w chmurze, który automatycznie przetworzy informacje i wyselekcjonuje dane, które mogą być przydatne zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta – kontynuował ekspert Polityka Insight.

Nowe możliwości technologiczne wywołają trzy kluczowe zmiany w handlu detalicznym: automatyzację, personalizację i optymalizację. Automatyzacja już ma miejsce w wielu obszarach, np. na sali sprzedaży w sklepach, gdzie coraz częściej pojawiają się kasy samoobsługowe. Jednak, zdaniem Adama Czerniaka, w świecie 5G nawet takie kasy staną się zbędne. Zastąpi je inteligentny koszyk czy wózek sklepowy, który automatycznie zliczy kupowane produkty, wystawi elektroniczny paragon i pobierze płatność. Takie technologie są już testowane i rozwijane w sklepach autonomicznych, jednak sieć 5G umożliwi wdrażanie podobnych rozwiązań na masową skalę.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony