REKLAMAProxi.cloud 11-25.10.2019
Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield

Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield

W I kw. 2019 roku na rynek dostarczono 506 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w 22 projektach, dzięki czemu całkowite zasoby wzrosły do 16,3 miliona mkw. Najwięcej powierzchni magazynowej oddano do użytku w Olsztynku (121 tys. mkw., Hillwood BTS dla Zalando Lounge), na rynku wrocławskim (94 tys. mkw. w czterech projektach) oraz w Centralnej Polsce (90 tys. mkw. w pięciu projektach) – to dane z raportu firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W budowie pozostaje kolejne 2,14 mln mkw., co jest najwyższym wynikiem zarejestrowanym na koniec pierwszego kwartału w historii. Popyt na powierzchnię magazynową w I kw. 2019 r. wyniósł 944 tys. mkw., z czego 74 proc. stanowiły nowe umowy i ekspansje, a 26 proc. – renegocjacje. Łącznie na rynku magazynowym zawarto 154 umowy najmu o średniej wielkości 6 130 mkw.

Najwyższą aktywność najemców zaobserwowano w okolicach Warszawy (236 tys. mkw.), we Wrocławiu (197 tys. mkw.), w Centralnej Polsce (178 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (154 tys. mkw.)

Wskaźnik powierzchni niewynajętej nieznacznie wzrósł do poziomu 5,7 proc. (+1 pp. rok do roku), co przekłada się na 934 tys. mkw. dostępnej powierzchni magazynowej. Czynsze na większości rynków regionalnych pozostały na stabilnym poziomie lub nieznacznie wzrosły.

– Jedną z istotnych branż napędzających popyt na powierzchnie magazynową pozostaje e-commerce. Zarówno duże międzynarodowe platformy internetowe, jak i czołowi gracze z rynku retail, a także operatorzy logistyczni, których usługi są w Polsce coraz bardziej popularne, cyklicznie zgłaszają zapotrzebowanie na nowe powierzchnie we wszystkich regionach. Warto wskazać, że e-commerce i wymagania związane ze specyfiką handlu internetowego redefiniują pojęcie magazynu i stawiają przed deweloperami nowe wymagania. Temat ten zostanie poruszony w pionierskim raporcie C&W dotyczącym powierzchni magazynowych dla e-commerce, który zostanie opublikowany już 12 czerwca – powiedział Damian Kołata, Associate w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Mimo wysokiej podaży wskaźnik powierzchni niewynajętej nieznacznie wzrósł o 1 pp. w ujęciu rocznym i na koniec marca 2019 roku wyniósł 5,7 proc. Najwyższą wartość wskaźnika odnotowano na rynku Warszawa-miasto (11,6 proc. czyli 89 tys. mkw.) oraz w Poznaniu (8,8 proc. czyli 175 tys. mkw.). Aktywność deweloperska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy 2,14 mln mkw. powierzchni magazynowej realizowanej obecnie w 72 projektach. Cztery rynki wyróżniają się pod względem skali nowych inwestycji. Są to: Górny Śląsk (568 tys. mkw., 13 projektów), Centralna Polska (454 tys. mkw., 10 projektów), Wrocław (221 tys. mkw., 8 projektów) oraz Warszawa-okolice (197 tys. mkw., 9 projektów).

W I kwartale 2019 roku czynsze na większości rynków magazynowych w Polsce pozostały na niezmienionym poziomie lub wzrosły nieznacznie. Ze względu na wysoki popyt i wzrost cen gruntów w niektórych lokalizacjach, deweloperzy wykazują mniejszą skłonność do negocjacji cen czynszów. W efekcie zmniejszyła się różnica pomiędzy stawkami bazowymi a efektywnymi uwzględniającymi niższy zakres zachęt finansowych, oferowanych najemcom. Najwyższe stawki czynszów bazowych niezmiennie dotyczą niewielkich powierzchni magazynowych typu SBU (small business unit) na rynku Warszawa-miasto i wynoszą od 4,35 do 5,25 EUR/mkw./miesiąc. W przypadku powierzchni typu „big box” czynsze bazowe kształtują się na poziomie 2,40-3,70 EUR/mkw./miesiąc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony