REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(fot. Konrad Kaszuba)

Inflacja wyniosła w lipcu 2,9 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem duży wpływ miała drożyzna na rynku żywności, której ceny wzrosły o 7,3 proc. rok do roku – informuje Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,6 proc. i spadku cen towarów – o 0,2 proc.). W porównaniu z lipcem ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 proc. (w tym usług – o 4,2 proc. i towarów – o 2,4 proc.).

W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,4 proc.), rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz żywności (o 0,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,08 p. proc i 0,07 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) oraz w zakresie transportu (o 1,0 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc i 0,11 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 7,3 proc.), mieszkania (o 1,7 proc.), restauracji i hoteli (o 4,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 3,0 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,64 p. proc., 0,42 p. proc., 0,27 p. proc i 0,20 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) oraz w zakresie łączności (o 1,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,05 p. proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony