REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)
Galeria handlowa ReTuna

Galeria handlowa ReTuna (mat. prasowe)

ReTuna Återbruksgalleria to zlokalizowana w miejscowości Eskilstuna pierwsza na świecie galeria handlowa, oferująca wyłącznie produkty pochodzące z recyklingu oraz wyprodukowane w sposób organiczny lub zrównoważony.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Galeria otworzyła podwoje w sierpniu 2015 r. W pobliżu zlokalizowane jest centrum recyklingu z punktem odbioru Returen, w którym goście mogą oddawać nadające się do powtórnego użycia zabawki, meble, odzież, artykuły dekoracyjne, a także urządzenia elektryczne. Oddane przedmioty są następnie przeglądane przez pracowników, którzy decydują, czy nadają się one do renowacji i przekazuję je do sklepów specjalistycznych, zlokalizowanych w galerii. Tam produkty są naprawiane, odświeżane, ewentualnie przekształcane – np. stary durszlak może zostać wykorzystany jako klosz lampy wiszącej – i ostatecznie wystawiane na sprzedaż. Dostają w ten sposób drugie życie.

Od strony biznesowej koncept się sprawdził. W 2017 r. w galerii sprzedano towary z recyklingu na sumę ok. 10 mln koron szwedzkich (nieco ponad 4 mln zł).

Ale ReTuna to coś więcej niż centrum handlowe. Służy także jako miejsce edukacji. W centrum organizowane są wydarzenia kulturalne, warsztaty, wykłady i dni tematyczne – wszystkie te imprezy koncentrują się na zrównoważonej gospodarce. Miejscowe liceum prowadzi roczny program szkoleniowy na temat wzornictwa przemysłowego Recycle Design. W obiekcie znajdują się sale konferencyjne, w których organizowane są spotkania poświęcone kwestiom klimatycznym. Kawiarnia Café Returama oferuje organiczne śniadania i wypieki.

Władze miasta Eskilstuna chcą dawać przykład, jak działać na rzecz ochrony środowiska. Z inicjatywy samorządu utworzono stałe centrum handlowe z „regularnymi” sklepami, w których oferowane są przedmioty z odzysku. Koncept zdołał pozyskać szeroką grupę docelową, dzięki czemu może nie tylko przywracać do życia odzież czy meble, ale także upowszechniać wiedzę na temat zrównoważonej gospodarki obiegu zamkniętego.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony