REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)

BRANŻA PO GODZINACH

 

3 sierpnia 2018, 11:58

(fot. Arkadiusz Śmigasiewicz )

Mały sklepik z warzywami, owocami i zdrową żywnością poradził sobie z problemem, którego nie potrafią lub nie chcą rozwiązać wielkie sieci handlowe. Całkowicie wyeliminował foliówki.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Pan Arek Śmigasiewicz wraz ze wspólnikiem prowadzi w Łomiankach warzywniak, w którym można kupić także zdrową żywność. Od 1 lipca br. kupcy całkowicie wyeliminowali użycie torebek plastikowych w swoim sklepie. Dostępne są wyłącznie opakowania papierowe. Są bezpłatne.

Przepisy regulujące wykorzystanie plastikowych torebek i nakładające opłaty recyklingowe za ich wykorzystanie, uchwalone ustawą z 12 października 2017 r., nie obejmują cienkich toreb, służących do pakowania żywności luzem, w tym m.in. owoców i warzyw. Kupcy z Łomianek wykazali się jednak świadomością ekologiczną i chociaż mogli za darmo pakować towary do foliówek, postanowili w całości przestawić się na torby papierowe.

W wielu krajach UE plastikowe torby nie są dostępne nieodpłatnie w sklepach spożywczych. Niektóre państwa członkowskie, takie jak Dania, Finlandia i Luksemburg, już osiągnęły świetne wyniki. Na przykład w Irlandii od momentu wprowadzenia podatku w 2002 roku zużycie jednorazowych toreb plastikowych zmniejszyło się z 328 sztuk na osobę rocznie do zaledwie 18, co daje spadek o niemal 95 proc. Wielka Brytania i Holandia wprowadziły również opłaty za torby. W tym przypadku niewielka opłata okazała się równie skuteczna. Niektóre kraje wybrały obowiązkowe opłaty, inne – dobrowolne porozumienia z sektorem detalicznym (dotyczy to np. Niemiec). Z kolei Francja i Włochy postanowiły wprowadzić zakaz używania wszystkich plastikowych toreb poza torbami biodegradowalnymi i kompostowalnymi.

Według szacunków Ministerstwa Środowiska, przed wprowadzeniem opłaty recyklingowej Polacy zużywali średnio ok. 150 toreb rocznie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony