REKLAMAFord - Banner Główny

(E.Leclerc Polska)

Analitycy Credit Agricole Bank Polska prognozują, że spożycie prywatne zwiększy się o 3,5 proc. r/r w 2020 r. wobec 4,3 proc. w 2019 r.  To oznacza obniżenie dynamiki wzrostu w kolejnych kilkunastu miesiącach. Zdaniem ekspertów konsumpcja w Polsce nadal wspierana będzie przez wypłaty transferów socjalnych, co przełoży się także na wzrost gospodarczy.

REKLAMAVITAKRAFT - VITA NATURE - BELKA W ARTYKUŁACH (15-30.11.2019)

Według analityków CABP „oprócz pakietu fiskalnego, wsparciem dla spożycia prywatnego będzie dobra sytuacja na rynku pracy oraz rekordowy optymizm gospodarstw domowych.” W swojej prognozie zakładają oni, że w II kw. 2020 r. zostaną ponownie wypłacone dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów (tzw. 13-ta emerytura).

„Stagnacja wzrostu zatrudnienia (trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników) w połączeniu z obniżającą się dynamiką nominalnych wynagrodzeń (presja na marże przedsiębiorstw, wzrost pozapłacowych kosztów pracy) będą oddziaływały w kierunku spowolnienia wzrostu konsumpcji.”

Analitycy Credit Agricole Polska podnieśli prognozę inflacji w latach 2019-2020. Według ekonomistów dynamika cen żywności i inflacja bazowa kształtowały się w ostatnich miesiącach powyżej oczekiwań. W IV kwartale 2019 roku inflacja osiągnie swoje maksimum. Na jej wielkość ma mieć wpływ wzrost dynamiki cen mięsa oraz słabe tegoroczne zbiory owoców.

Wyższe ceny żywności w znacznym stopniu wynikają z suszy, jaka wystąpiła w Europie, w tym w Polsce. Najsilniejszego spadku dynamiki cen ekonomiści oczekują w przypadku warzyw, mięsa, a w II poł. 2020 r. również owoców. Analitycy prognozują w 2020 r. stopniowe obniżenie inflacji żywności do 0,7 proc. r/r w IV kw. ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy sprzed roku. 

Inflacja bazowa utrzymuje się w ostatnich miesiącach w trendzie wzrostowym, co w połączeniu z szerokim zakresem produktowym jej wzrostu wskazuje na stopniowo narastającą presję kosztową w polskiej gospodarce. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu inflacji bazowej w związku z zapowiedzianymi zmianami cenników przez liczne, wiodące firmy usługowe.

Stopniowy wzrost inflacji ogółem do lokalnego maksimum na poziomie 3,4 proc. r/r w I kw. W 2020 r. część wspomnianych wyżej efektów wygaśnie, co przyczyni się do spadku inflacji do średniorocznie 2,3 proc, r/r wobec 2,4 proc. w 2019 r.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony