REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 31.08.2019)

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

Napoje i piwo

 

15 marca 2019, 12:16

(fot. Pixabay CC0)

Wbrew wcześniejszym ostrzeżeniom Warsaw Enterprise Institute, rząd przyjął projekt nowelizacji VAT, który zakłada podniesienie VAT z 5 proc. na 23 proc. dla napojów owocowych o zawartości naturalnego soku min. 20 proc. Teraz projekt zmian matrycy VAT trafił pod obrady Sejmu i od posłów zależy czy szkodliwe dla sadowników, producentów i konsumentów przepisy wejdą w życie.

REKLAMAKAiN - belka w artykułach (sierpień-wrzesień 2019)

Eksperci WEI zwracają uwagę, że podwyżka stawek VAT dotyczy napojów owocowych o wysokiej zawartości naturalnego soku. Polska może pochwalić się produktami, których zawartość soku w napojach jest dużo wyższa niż europejska średnia. Niektóre napoje na polskim rynku mają nawet 60 proc. soku. To efekt stosowania do tej pory preferencyjnej stawki VAT, która nagradzała producentów za wysoką jakość i chroniła konsumentów obniżając cenę produktów, przy wykorzystaniu droższych i lepszych składników naturalnych. Zrównanie VAT dla napojów owocowych ze stawką dla napojów gazowanych będzie miało zdaniem autorów apelu daleko idące konsekwencje dla wszystkich zainteresowanych stron.

– Podwyższony podatek oznacza wzrost cen dla konsumentów nawet o 1,3 zł na litrze. Jak pokazują badania z innych rynków, przy takim wzroście ceny, konsumenci wybiorą chętniej napoje sztuczne i gazowane. By powstrzymać dalszy wzrost cen, producenci (pozbawieni zachęty fiskalnej), będą zmniejszać zawartość soku w napojach. W rezultacie, traci konsument, ponieważ otrzyma produkt gorszej jakości i droższy, niż obecnie występujące na rynku. Jeszcze raz warto podkreślić – Polska może pochwalić się niespotykaną na świecie strukturą konsumpcji. Nasze napoje charakteryzują się wysokim wkładem owocowym przy zachowaniu konkurencyjnej do napojów gazowanych cenie – czytamy w stanowisku WEI.

WEI podkreśla, że mniejszy popyt na napoje z sokiem z owoców spowoduje spadek zapotrzebowania producentów na surowiec do ich produkcji. Szacunki podają, że rynek zbytu utraci nawet 150 tys. ton owoców rocznie.

– Branża sadownicza już teraz boryka się z niskimi cenami skupu, wywołanymi klęską urodzaju. W eksporcie rośnie presja ze strony producentów ukraińskich i chińskich. Rosja nadal utrzymuje embargo na polskie plony. W tej sytuacji ograniczenie wewnętrznego rynku wywoła dalsze problemy sadowników, a tym samym niezadowolenie na obszarach wiejskich – przekonują eksperci.

Warsaw Enterprise Institute apeluje do posłów o uwzględnienie konsekwencji podwyżki podatków na napoje owocowe o wysokiej zawartości soku. Na zmianach skorzystają jedynie producenci napojów sztucznych i gazowanych, a ucierpi polska branża, która przez lata wypracowała unikalną formułę polskich napojów owocowych z wysoką zawartością soku. Obok problemów dla branży, nowy VAT uderzy w konsumentów, ale najwięcej do stracenia mają sadownicy, którzy mogą dołączyć do innych grup rolników niezadowolonych ze swojej sytuacji.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~oko 1 5 miesięcy temu

  Tytuł chyba wprowadza w błąd? Sok z definicji chyba ma 100% soku, a to co jest opisane to napoje. I to pewnie nawet jak jest 60% soku to pozostałe 40% to cukier. Konsumenci na tym nie stracą, tylko zyskają na zdrowiu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony