REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

Ciasto chałwowe, „zielony mech” i tort bezowy – tymi wyrobami, według ustaleń Sanepidu, zatruli się klienci stołecznych kawiarni Green Caffe Nero.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

(Fot. materiały prasowe)

Przypomnijmy, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w sprawie zbiorowego zatrucia pokarmowego w sieciowych kawiarniach Green Caffe Nero. „Podejrzanym i wskazanym przez osoby chore nośnikiem zakażenia były prawdopodobnie 3 rodzaje ciast z kremem (chałwowe, tort bezowy, ciasto „zielony mech”)” – czytamy w najnowszym oświadczeniu Sanepidu, przesłanym do redakcji portalu wiadomoscihnadlowe.pl przez Joannę Narożniak, rzeczniczkę Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Jak ustalił Sanepid, u pierwszych dwóch osób objawy chorobowe wystąpiły już po trzech godzinach od spożycia ciasta. Według inspektorów w poniedziałek 4 czerwca wiadomo było o 24 przypadkach zachorowań, z czego 16 osób trafiło do szpitala, wśród nich jedno dziecko.

- Podczas przeglądu dokumentacji medycznej uzyskano informację o wstępnym rozpoznaniu – salmonelloza – informuje Joanna Narożniak.

Inspektorzy weszli do kawiarni wskazanych przez chorych w niedzielę 3 czerwca. Tego dnia skontrolowano pięć lokali oraz zakład produkcyjny. – Podczas kontroli we wszystkich skontrolowanych kawiarniach stwierdzono niewłaściwe przechowywanie produktów spożywczych – niezachowany reżim temperatury. W wyniku powyższego wycofano wszystkie ciasta z kremem będące w obrocie w poszczególnych obiektach. Jednocześnie za stwierdzone nieprawidłowości nałożono grzywny w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 2,5 tys. zł – informuje Narożniak.

Sieć kawiarni poinformowała, że zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi wycofuje ze wszystkich obiektów z całej sieci wszystkie podejrzane partie ciast i kanapek z obrotu handlowego. Wszystkie lokale działają.
W poniedziałek wieczorem głos zabrał Adam Ringer, prezes Green Caffe Nero. W oświadczeniu opublikowanym w serwisie Facebook przeprosił za zdarzenie i zapewnił, że operator bierze całkowitą odpowiedzialność za sytuację. Dodał, że firma pozostaje w kontakcie z osobami, które zachorowały. Zagwarantował także "odpowiednie rekompensaty" poszkodowanym.

Na wiosnę Green Caffe Nero przeprowadziło kampanię wizerunkową, w której firma podkreślała, że dostępne w jej lokalach jedzenie jest przygotowywane przez firmę od podstaw, „jak w restauracji”. Sam Ringer w wywiadzie udzielonym w grudniu ub.r. portalowi wiadomoscihandlowe.pl zapewnił, że jeśli chodzi o składniki i dostawców, to firma stawia na jakość. „Nasze pieczywo jest na zakwasie Levain, bryndzę sprowadzamy oryginalną, certyfikowaną z Nowego Sącza, podobnie ser koryciński, kurczak jest karmiony wyłącznie kukurydzą, mięso przyrządzamy metodą sous vide, jaja pochodzą z hodowli na wolnym wybiegu, nie ma mowy o klatkowych” – podawał przykłady Ringer.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Szary 3 ponad rok temu

  Jak słyszę ,że łączna kara wynosi 2,5 tysiąca złotych to chyba są jakieś żarty czy kpina ? W 2018 roku łączna kara tej wysokości to tylko zachęta ,aby podawać nieświeże ciasto. Kara , która ma sens to 250 tysięcy netto lub więcej. Wtedy jest to odczuwalne . Mówimy o sieci kawiarni w prestiżowych lokalizacjach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~syjonista 2 ponad rok temuocena: 100% 

  sanepid pozwala działać przedstawicielowi narodu wybranego bo inaczej byłby to antysemityzm !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Barry 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Jak to jest możliwe by prowadzić działalność gastronomiczną bez lodówek? Jak to jest możliwe by po takim zatruciu masowym ( z tego co czytałem na face to jest to już kilkadziesiąt osób!) nadal w takie upały dalej sprzedawać bez lodówek. Dlaczego nie zamknięto green caffe nero natychmiast i narażano kolejne osoby na zatrucie - CO robi Sanepid?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony