REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)
W ostatni weekend strajki pracowników sparaiżował Tesco na Węgrzech

W ostatni weekend strajki pracowników sparaiżował Tesco na Węgrzech (fot. materiały prasowe Tesco)

Strajk pracowników sieci Tesco na Węgrzech, przeprowadzony w piątek 8 września i sobotę 9 września, spowodował konieczność zamknięcia niektórych hipermarketów i części mniejszych sklepów. W innych placówkach zrobiły się gigantyczne kolejki. Związkowcy domagają się 25-procentowej podwyżki wynagrodzeń – informują węgierskie media.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Szef Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Handlu Csaba Bubenko powiedział tuż po rozpoczęciu strajku, że trzeba było zamknąć sześć hipermarketów oraz część mniejszych sklepów, w tym placówkę w miejscowości Hatvan, leżącą na wschód od Budapesztu. W innych sklepach tworzyły się ogromne kolejki. W samym Budapeszcie w dwóch sklepach pracowało po kilka osób, podczas gdy kilkadziesiąt przerwało pracę – relacjonuje portal dailynewshungary.com.

Strajk został zapowiedziany w poniedziałek 4 września, początkowo bez podawania terminu. Zoltán Karsai, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Handlu (KASZ) zapowiedział następnie, że strajk będzie miał formę całkowitego odstąpienia od pracy oraz że protest rozpocznie się w piątek o godz. 16 i potrwa do północy, a następnie będzie kontynuowany w sobotę od godz. 10 do końca dnia.

Związkowcy domagają się 25-procentowej podwyżki wynagrodzeń oraz zwiększenia zatrudnienia w sklepach o 15 proc. Przedstawiciel Tesco zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat stale podnoszono pensje osobom zatrudnionym w sieci. Wyraził też rozczarowanie postawą związkowców i oświadczył, że firma dołoży wszelkich starań, aby utrzymać sklepy w ruchu, co się jednak ostatecznie nie udało.

Związki zawodowe z kolei podkreśliły, że w rozmowach z pracodawcą nie zaakceptują żadnych kompromisów. We wtorek 5 września szef gabinetu premiera Węgier János Lázár w piśmie do związkowców wyraził poparcie dla pracowników Tesco – relacjonuje Budapest Business Journal.

Tesco zatrudnia na Węgrzech ok. 20 tys. osób.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 71

 • 60
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony