REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

HoReCa - rynek gastronomiczny

 

24 kwietnia 2019, 11:21

(materiały prasowe)

Według badań GUS-u, w kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wśród firm prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią kształtuje się na poziomie plus 17,5 (w marcu plus 12,5). Poprawę koniunktury odnotowuje 24,9 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 7,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 20,5 proc. i 8,0 proc.).

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

 Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.  Zarówno diagnozy, jak i prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są korzystne i lepsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Zapowiadane jest zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest wzrost cen, większy od przewidywanego w marcu.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 13,7 proc. (przed rokiem 21,0 proc.). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (61,5 proc. w kwietniu br., 66,1 proc. przed rokiem). W skali roku najbardziej spadło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 51,2 proc. do 34,3 proc.), natomiast wzrosło – barier wynikających z niedostatecznego popytu (z 24,9 proc. do 31,8 proc.) oraz ze zbyt dużej konkurencji firm krajowych (z 25,5 proc. do 31,7 proc.). 

Podmioty z większości województw prowadzące działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w kwietniu koniunkturę korzystnie. Najbardziej optymistyczne opinie w tym zakresie formułują jednostki z województwa małopolskiego. Jako jedyne, pesymistyczne oceny koniunktury zgłaszają firmy z województwa zachodniopomorskiego. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony