REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)
Witold Włodarczyk

Witold Włodarczyk (źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych)

Strona 2 z 2
REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

– Te dane wskazują na fakt, że alkohol, C2H5OH, ten sam w piwie, winie, wódce, whisky czy brandy, w największym stopniu jest konsumowany pod postacią piwa. Prawdą jest to, że w Polsce spożywamy za dużo alkoholu – dlatego uważam, że ogólny kierunek tej ustawy jest słuszny. Pan minister wspominał o butelkach leżących w okolicach stacji metra – to są subiektywne spostrzeżenia, choć słuszne, ale dzieje się tak dlatego, że złomiarze o piątej rano zbierają puszki po piwie, a butelki zostawiają, bo w naszym kraju nie ma systemu skupu tych butelek – skonstatował.

Następnie Witold Włodarczyk przywołał kolejne liczby, którymi starał się uzasadnić tezę, że rzeczywistym problemem nie jest w Polsce nadużywanie alkoholi mocnych, tylko ogromne spożycie piwa.

– Twarde dane, które ministerstwo może uzyskać choćby na podstawie wydanych banderol, mówią o tym, że butelek o pojemności 100 ml sprzedaje się w Polsce ok. 811 tys. dziennie. To jest ogromna liczba. A czy pan minister wie, ile butelek lub puszek półlitrowych piwa jest sprzedawanych dziennie? 16,5 miliona! Mówi pan, że o ponad 20 proc. wzrosło spożycie małych formatów alkoholi mocnych – zgoda, ale w tym samym czasie o tyle samo, a nawet więcej, spadło spożycie alkoholi spirytusowych w dużych butelkach. Wódka w dużych butelkach staje się produktem coraz bardziej niszowym, o tym wiemy. Natomiast w przypadku piwa, w latach 90-tych przeciętne spożycie wynosiło 40 litrów na osobę rocznie, obecnie jest to już ponad 100 litrów – kontynuował prezes Włodarczyk i podsumował wypowiedź:

– Trudno zatem obronić argument, że uderzając w 10 proc. rynku – bo alkohole w małych butelkach to ok. 10-11 proc. rynku – rozwiązujemy jakikolwiek problem. Ustawa jest źle zaadresowana, choć raz jeszcze podkreślę, że kierunek jest dobry, bo ogromne pieniądze – sama akcyza od wyrobów spirytusowych to 8 mld zł rocznie – powinny być kierowane na fundusz celowy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~śmieciarze 1 3 miesiące temu

  Wprowadźcie kaucję za małpki. Właśnie wróciłem ze spaceru z psem - pod każdym krzaczkiem leży kilkanaście butelek. Niech branża alkoholowa weźmie odpowiedzialność za swoje śmieci i zaproponuje kaucję, np. 1 zł za butelkę w zamian za podatek

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony