REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)

(fot. Pixabay CC0)

Departament Sprawiedliwości rządu USA wszczął dochodzenie w sprawie praktyk Google wobec porównywarek cenowych. Firma jest podejrzewana o to, że umieszcza wyżej wyniki własnych wyszukiwarek, przez co utrudnia konsumentom dostęp do najlepszych ofert – informuje Bloomberg.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Sprawa ma ścisły związek z praktykami Google na rynku europejskim, oprotestowanymi niedawno przez 41 porównywarek z Europy. Do tej sytuacji nawiązał Richard Stables, szef amerykańskiej firmy Kelkoo Group, właścicielki popularnej w USA porównywarki cen, który w miniony czwartek spędził ponad godzinę w Departamencie Sprawiedliwości, wyjaśniając urzędnikom, w jaki sposób Google naraził na szwank swój europejski biznes. Menedżer przekonywał, że analogiczna sytuacja może mieć miejsce w Stanach – relacjonuje Bloomberg.

Przypomnijmy, że w 2017 r. Komisja Europejska ukarała firmę Google grzywną w wysokości 2,4 mld euro i nakazała jej zaprzestanie promowania własnych rezultatów wyszukiwania produktów.

Stables już wcześniej próbował przekonać Komisję Europejską, by ostrzej ukarała Google za praktyki, które szkodzą konsumentom, ograniczając ich dostęp do konkurencyjnych porównywarek cen. Obecnie menedżer stara się przekonać amerykańskiego regulatora rynku, że monopolistyczne działania Google dotykają nie tylko europejskie porównywarki cen, ale także ich odpowiedniki w USA, a także biura podróży, wyszukiwarki lokalnych producentów i usługodawców i wiele innych firm.

Departament Sprawiedliwości wszczął oficjalne postępowanie wyjaśniające w tej kwestii. Rzecznik ministerstwa przyznał, że urzędnicy odbyli „szereg produktywnych spotkań” z zainteresowanymi podmiotami. Sprawą zajął się też Kongres.

Sytuacja Google robi się tym trudniejsza, że swoje dochodzenia prowadzi także 48 prokuratorów stanowych, a niektórzy kandydaci Demokratów w wyborach prezydenckich włączyli do kampanii wyborczej wątek dominacji gigantów technologicznych.

Źródło: bloomberg.com

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony