REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Jeronimo Martins, właściciel m.in. sieci Biedronka i Hebe, już od ponad 30 lat jest notowany na giełdzie. Firma trafiła na lizboński parkiet dokładnie 14 listopada 1989 roku.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jeronimo Martins chwali się, że w ciągu ostatnich 30 lat kapitalizacja spółki zwiększyła się ponad 30-krotnie. W międzyczasie grupa - działająca wcześniej tylko w rodzimej Portugalii - wkroczyła do Polski i do Kolumbii, otworzyła ponad 4200 nowych sklepów, zwiększyła sprzedaż o 18 mld euro i zatrudniła ponad 100 tys. nowych pracowników.

Jeronimo Martins przejęło sieć Biedronka w 1997 r. Dyskont stworzony przez Mariusza Świtalskiego, rozwijany przez spółkę Elektromis, liczył wówczas zaledwie 210 sklepów. Dziś Biedronka ma już prawie 3000 sklepów - do tej granicy sieci uda się dobić w grudniu tego roku. Sieć obecna jest w ponad 1100 polskich miejscowościach.

Grupa Jeronimo Martins po trzech kwartałach 2019 roku miała 302 mln euro zysku netto wobec 292 mln euro rok wcześniej. Przychody wzrosły w tym okresie o 6,7 proc. do 13,7 mld euro. EBITDA spółki wyniosła 757 mln euro, co oznacza wzrost o 6,7 proc. rdr.

W okresie od stycznia do września, sprzedaż w sklepach Biedronki zwiększyła się w walucie lokalnej o 8,3 proc., a sprzedaż porównywalna wzrosła o 5,1 proc. Przychody Biedronki za dziewięć miesięcy wyniosły 9,2 mld euro i stanowiły 67,6 proc. przychodów Jeronimo Martins.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony