REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)

HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

7 kwietnia 2020, 12:44

Galeria Olimpia w Bełchatowie

Galeria Olimpia w Bełchatowie (fot. mat. prasowe)

- Wierzymy, że najlepsze rozwiązania potrafimy znaleźć we własnym gronie – my, wynajmujący, siadając do stołu z najemcami – pisze 305 właścicieli galerii handlowych, którzy w związku z epidemią koronawirusa mogą ponieść ogromne straty finansowe.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Jak podkreślają przedstawiciele właścicieli centrów, wskutek ogłoszenia stanu epidemii w Polsce rynek centrów handlowych przestał praktycznie działać. Natomiast właściciele i zarządcy centrów handlowych powyżej 2.000 mkw, w odróżnieniu od najemców lokali,  nie zostali objęci programem osłonowym w ramach uchwalonej tzw. Tarczy Antykryzysowej.

„Wynajmujący zostali pozbawieni jedynego źródła przychodów w postaci comiesięcznych czynszów od najemców, z których finansują koszty utrzymania centrów handlowych, wynagrodzenia pracowników, spłaty kredytów bankowych oraz daniny publiczno-prawne. Powyższe koszty są stałe i stanowią łącznie około 85-90 procent miesięcznych przychodów centrów handlowych, w zależności od wysokości zaciągniętych kredytów. Dodatkowo, pomimo że centra nadal częściowo działają – najemcy zostali zwolnieni z opłat eksploatacyjnych, które w normalnych warunkach pokrywały część kosztów utrzymania centrum.. Oznacza to, że z dnia na dzień wynajmujący w centrach handlowych zostali pozbawieni możliwości obsługi zadłużenia oraz regulowania zobowiązań wobec swych pracowników i usługodawców” – czytamy w oświadczeniu.

„Wierzymy, że najlepsze rozwiązania potrafimy znaleźć we własnym gronie – my-wynajmujący, siadając do stołu z najemcami” – przekonują przedstawiciele tzw. Grupy 305.

– Jako właściciele i zarządzający centrami handlowymi znaleźliśmy się w głębokim kryzysie, ale ponad dwie dekady dobrej współpracy z naszymi partnerami po stronie najemców – sprawia, że dobrze czujemy problemy, z którymi obecnie mierzy się wielu z nich. Wierzymy, że obie strony mają zarówno wystarczający poziom doświadczenia biznesowego, jak i empatii, aby znaleźć porozumienie bez pośredników – powiedział Rafał Sonik, Prezes Zarządu Gemini Holding, jeden z twórców
GRUPY 305.

Wyszli oni z następującymi propozycjami do najemców:

- Najemcy, którzy uzyskają obrót miesięczny mniejszy niż 70% średniego miesięcznego obrotu z 2019 roku, otrzymają rabaty w czynszu adekwatne do lokalizacji i sytuacji najemcy oraz zakresu wsparcia/pomocy ze strony rządu w okresie od 6 do 12 miesięcy od daty zniesienia ograniczeń, pod warunkiem przedłużenia umów najmu o okres odpowiadający co najmniej okresowi korzystania z ulg w czynszu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Bobik 1 miesiąc temu

  Ciekawa sytuacja, chyba pierwszy raz najemca czuje, że ma przewagę nad galerią. Zawsze uważałem centa handlowe za totalnie bezduszne podmioty a tu nagle są tacy otwarci na dialog:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony