REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Na zdj. Rafał Sonik

Na zdj. Rafał Sonik (Źródło: Facebook / Rafał Sonik)

Właściciele galerii, w których rząd ograniczył handel i działalność usługowo-rozrywkową, mogą się domagać odszkodowania od państwa polskiego - przekonywał w poniedziałek w programie "Money. To się liczy" biznesmen Rafał Sonik.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jak wskazał przedsiębiorca związany m.in. z branżą nieruchomości handlowych, firmy posiadające centra handlowe w Polsce mogą domagać się od państwa rekompensaty poniesionych strat. Sonik zapytany o to, czy rzeczywiście może dojść do takiej sytuacji, odpowiedział: "Tak, oczywiście".

- To jest prosty mechanizm. Przecież właściciele galerii, podobnie jak właściciele sklepów, a właściwie identycznie jak właściciele sklepów, nie zamknęli swojego biznesu. On został zamknięty przez państwo. Skoro ktoś zamyka biznes, to bierze na siebie konsekwencje co najmniej finansowe takiego działania. W tym przypadku myślę, że branże, które dotknięte zostały zamknięciem, mają po prostu roszczenie i wyobrażam sobie, że będą miały roszczenie do skarbu państwa - ocenił Sonik w programie "Money. To się liczy".

Biznesmen oszacował wartość wszystkich roszczeń tego typu na "wiele miliardów złotych". Jak wskazał, wcale nie grozi państwu polskiemu, lecz przestrzega. Dopytywany o to, skąd państwo polskie weźmie pieniądze na rekompensaty dla właścicieli galerii handlowych, odparł, że wszystkie państwa świata będą musiały dodrukować pieniądz i będzie to nieuniknione. Wskazał także, że wszyscy uczestnicy życia gospodarczego będą musieli wziąć na siebie część ciężaru związanego ze skutkami pandemii koronawirusa.

Przypomnijmy, że zgodnie z doniesieniami mediów, w rządowym projekcie ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej mogą się znaleźć przepisy obniżające czynsz o 90 proc. dla najemców lokali w galeriach handlowych. Jak dotąd nie wspomniano jednak nic o ewentualnych rekompensatach dla właścicieli centrów handlowych.

źródło: "Money. To się liczy"

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 60

 • 26
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 12
  OBOJĘTNY
 • 19
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (34)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Sprawiedliwy 34 2 miesiące temu

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bartek 33 3 miesiące temu

  ~`przedsiębiorca - niestety w bardzo wielu przypadkach opłaty eksploatacyjne nie pokrywają wszystkich opłat związanych z funkcjonowaniem obiektów handlowych, ponadto obecne przepisy nie ograniczają jedynie obowiązku płatności z tytułu czynszu a mówić krótko zerują umowy najmu a co za tym idzie zawieszają wszystkie płatności także service charge.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przedsiębiorca 32 3 miesiące temuocena: 50% 

  Wynajmuje lokal w galerii handolwej i niestety prawda jest taka, że własciciele tak sprytnie konstruują umowy, że jeden podpunkt dotyczy czynszu za wynajmowany lokal a drugi to tzw. koszty wspólne i przykładowo fv na kwotę 50,000 dzielowa jest na wszystkich proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni. A tzw. koszty wspólne to prąd, ogrzewanie, woda, sprzątanie galeri,ochrona, nawet podatek od nieruchomości który płaci właściciel galerii. To przepraszam bardzo jakie on ma koszty??? Obecna ustawa pomocowa mówi tylko o czynszu a nie o kosztach wspólnych, które zapewne znów zostaną podzielowe na wszystkich najemców, tak wiec jakie właściciel galerii ma straty, prosta matematyka!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jj 31 3 miesiące temuocena: 67% 

  JAK MOŻNA DECYDOWAĆ O CZYJEJŚ WŁASNOŚCI, te budynki są ich, to tak jak by Wam kazali oddać np. pieniądze za wasze wynajmowane mieszkanie. To i tak ludzie tam pracujący za to zapłacą, po co sprzątaczki, ochrona - wiele ludzi straci pracę, bo ten przepis wszystko zepsuje...masakra

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krakus 30 3 miesiące temuocena: 67% 

  Jedź Pan na szparagi albo na budowę zasuwaj . Zebrasz Pan . Wstyd . To właśnie poziom polskiego biznesu . Sprzedaj Pan quady albo zastaw nieruchomości a jęcz jak dziad kościelny .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~małami 29 3 miesiące temuocena: 82% 

  Wystarczy śledzić jego konto na FB aby się zorientować, że Pan Sonik wyraźnie się zdefiniował politycznie. Otrząsnął się z pierwszego szoku i już ujada. Niby taki oświecony a wskazuje dodruk pieniądza jako źródło rekompensat co totalnie go kompromituje. To są nasze elity. Przekonani o swojej wyższości i lepszym rozumieniu świata gadają bzdury nie z tej ziemi. I zaznaczam, że ta wtórna głupota nie jest domeną tylko jednej strony politycznego sporu. Takie pseudoelity bez żadnej konkretnej wiedzy, zapatrzone w swój status finansowy i społeczny niszczą państwo.

  oceń komentarz
 • ~Algida 28 3 miesiące temuocena: 67% 

  Ikea w Polsce i nie tylko już odpuściła czynsze... Nikt ich do tego nie zmuszał, po prostu oni najwidoczniej nie jadą po bandzie na kredytach I mogą sobie na to pozwolić. (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 3 miesiące temu

  oceń komentarz
 • ~MM 27 3 miesiące temuocena: 50% 

  Większość ludzi nie rozumie o czym Sonik mówi. Tu nie chodzi o niego a o firmy które maja sklepy w galeriach. Miłego dnia

  oceń komentarz
 • ~Pp 26 3 miesiące temuocena: 50% 

  Właściciele galerii handlowych mogli się ubezpieczyć na wypadek epidemii. Kto się ubezpieczył ten wygrał.

  oceń komentarz
 • ~Realista 25 3 miesiące temuocena: 67% 

  Moi drodzy rodacy! Wy się martwcie o to żebyście przeżyli! Po co wam pieniądze po śmierci. Wirus atakuje biednych i bogatych, starych i młodych, tych z PIS-u i PO wszystkich bez wyjątku... Odszkodowanie może być wam już wcale niepotrzebne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Donek 24 3 miesiące temuocena: 50% 

  A Pana Sonika to nie skarb państwa finansuje Orlen do kogo należy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek kos 23 3 miesiące temuocena: 57% 

  Panie Sonik toś pan się świetnie wysprzęglił jaki to pan przez wielkieP jest. nie życzę powodzenia

  oceń komentarz
 • ~Mama 22 3 miesiące temuocena: 100% 

  Nie ma takiego rozwiązania, które mogłoby wszystkich zadowolić ale ochrona zdrowia jest najważniejsza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ech 21 3 miesiące temuocena: 50% 

  A może tak wzorem amerykańskim chcesz mature musisz popracować jako wolontariusz z pewnością przy łyżkach zakażonych się przyda

  oceń komentarz
 • ~Gosc 20 3 miesiące temuocena: 60% 

  Panie Rafale w dupie mam Pańską stratę finansową... Trzeba było zainwestować w porzeczki A nie w galerię handlową....którą Państwo zamkneło dla dobra społeczeństwa...I nie uważam że społeczeństwo powinno solidarnie ponieść konsekwencje tego wirusa odnośnie galeri handlowych i ich strat

  oceń komentarz
 • ~Mmxmmx 19 3 miesiące temuocena: 78% 

  Najlepiej jak by stało się tak jak we Włoszech czy Hiszpanii Bo biedny biznesmen nie może stracić Żenada

  oceń komentarz
 • ~Tymma 18 3 miesiące temuocena: 73% 

  Co nie mają z czego żyć?

  oceń komentarz
 • ~Enzo 17 3 miesiące temuocena: 78% 

  To niech właściciele galerii sami przychodzą do pracy .

  oceń komentarz
 • ~Zenek 16 3 miesiące temuocena: 28% 

  jeszcze 3 tygodnie temu jadzia z piSSu bredziła, że ten koronawirus to szansa dla polskiej gospodarki! Tak, to były jej słowa więc co się dziwić mafii piSS, że nie zdaje sobie sprawy z jakichkolwiek konsekwencji

  oceń komentarz
 • ~Blondynka 15 3 miesiące temuocena: 76% 

  Mało Ci jeszcze kasy, wstyd panie Sonik

  oceń komentarz
 • ~Lululu 14 3 miesiące temuocena: 84% 

  Mamona ważniejsza od ludzi

  oceń komentarz
 • ~Krzykacz 13 3 miesiące temuocena: 94% 

  Wszyscy możemy domagać się odszkodowania bo wirus ma wpływ na wszystkie gałęzie gospodarki. A skoro tak to niech wirus płaci.

  oceń komentarz
 • ~Anastazy 12 3 miesiące temuocena: 29% 

  Ci co tak martwią się o zdrowie i odpowiada im zamknięcie sklepów to co myślą o dążeniu pisu do wyborów, gdzie liczą na totalną władzę w stylu Putina i Łukaszenki jak ludzie nie pójdą do urn. Pis to nieodpowiedzialna partia, której jedynym celem jest władza totalna a nie dobro Polaków.

  oceń komentarz
 • ~stasić 11 3 miesiące temuocena: 93% 

  Sprawa jest naprawdę bardzo prosta. Jeśli właściciel galeri handlowej odprowadza podatki w polsce to ma dostać pomoc i ją dostanie. Jeśli jest zarejestrowany na wyspach owczych albo w innym egzotycznym kraju to po tą pomoc powinien się tam właśnie zwrócić. Nie ma że boli!

  oceń komentarz
 • ~UlaUla 10 3 miesiące temuocena: 90% 

  Jasne - wszystko pootwierać, pozarażać i wtedy nie będzie komu w ogóle pójść do tej galerii... - wtedy Pan Sonik pozwie klientów, że nie przychodzą - jakaś paranoja - im więcej ktoś ma pieniędzy tym dla niego zdrowie i życie ludzkie nie ma znaczenia - wszystko można kupić przecież... czytam nie chce mi sie wierzyć, że coś takiego może ktoś powiedzieć... Trzeba przeanalizować sytuację i poszukać rozwiązania. Kazdy traci na takiej sytuacji - jest ona jednak niezależna od kogokolwiek. Niech pan Sonik pozwie biednego nietoperza z Wuhan... Co za postawa Panie Sonik...jest to żenujące...

  oceń komentarz
 • ~Mika 9 3 miesiące temuocena: 35% 

  A dlaczego właściciele galerii handlowych mają nie dostać rekompensat za utracone dochody i straty ? Czym różnią się od innych przedsiębiorców. Państwo powinno stworzyć w miarę sprawiedliwy system rekompensat dla tych, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej lub mają znaczne ograniczenia skali biznesu.

  oceń komentarz
 • ~jaczu 8 3 miesiące temuocena: 96% 

  Doskonały pomysł! Pozwać państwo można zależnie od sytuacji: że nie zamknęło biznesu na czas i naraziło obywateli na utratę życia i zdrowia, albo że zamknęło i naraziło biznes, a więc pośrednio i obywateli na pogorszenie ekonomicznych podstaw życia. W każdym wypadku Państwo dodrukuje pieniędzy, inflacja wzrośnie, więc te odszkodowania nie będą nic warte. Wszyscy będą szczęśliwi. Super!

  oceń komentarz
 • ~Szaser 7 3 miesiące temuocena: 82% 

  Przepraszam ale pan Sonik odlecial

  oceń komentarz
 • ~Slawek 6 3 miesiące temuocena: 79% 

  Niech pójdą dalej i skarżą chiński rząd za źródło pandemii :) :)

  oceń komentarz
 • ~Lena 5 3 miesiące temuocena: 86% 

  I widać teraz jak ważni są dla nich konsumenci tzn. ich kasa. A ich zdrowie i życie nie maja żadnego znaczenia...

  oceń komentarz
 • ~klient lidl 4 3 miesiące temuocena: 21% 

  oczywiscie ze mogą, polskie panstwo ponosi odpowiedzialnosc za swoje decyzje

  oceń komentarz
 • ~NN 3 3 miesiące temuocena: 84% 

  Mogą się skarżyć samemu diabłu....

  oceń komentarz
 • ~Kuba 2 3 miesiące temuocena: 87% 

  Przynajmniej będzie wiadomo których galerii czy sklepów unikać.

  oceń komentarz
 • ~Dziubem 1 3 miesiące temuocena: 33% 

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 3 miesiące temu

  oceń komentarz
do góry strony