REKLAMAKORAL - SORBET - Baner Główny (kwiecień 2020)

(fot. materiały prasowe/zdjęcie ilustracyjne)

Posłowie klubu parlamentarnego Koalicja Polska - PSL - Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o odpadach, wydłużający vacatio legis o 12 miesięcy. Ich zdaniem jest to konieczne, gdyż przedsiębiorcy dostali zbyt mało czasu na przygotowanie się do nowych przepisów.

REKLAMA

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest uruchomienie kolejnych modułów systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.

Obowiązek rejestracji w bazie BD dotyczy m.in. sklepów, w których wydawane są foliówki, sklepów internetowych, a także aptek. Od przyszłego roku firmy zobowiązane będą do ewidencjonowania wytwarzanych odpadów. - Obowiązek ewidencji w internetowej bazie danych rodzi wiele problemów, gdyż osoby zobowiązane do rejestracji w systemie nic o tym obowiązku nie wiedzą - podkreślają posłowie Koalicji Polskiej.

Jak tłumaczą, inny problem dotyczy braku jasnych zasad określających, kto musi zarejestrować się w bazie danych o odpadach i ewidencjonować to, co wyrzuca. Przedsiębiorcom za brak rejestracji, nieumieszczanie numeru BDO na dokumentach lub brak ewidencji grozi kara od 5 tys. zł do nawet 1 mln zł.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", inspektorzy ochrony środowiska przez pół roku nie będą karać za brak elektronicznej ewidencji śmieci, a jedynie pouczać przedsiębiorców. Jednak zdaniem posłów PSL i Kukiz'15, prostszym rozwiązaniem byłoby przesunięcie daty wejścia nowych przepisów w życie o rok, na 1 stycznia 2021 r. Złożony przez nich w Sejmie projekt ustawy sprowadza się właśnie do tego.

- Projektodawcy, mając na uwadze przeciwdziałanie negatywnym skutkom wejścia w życie nowelizacji ustawy o odpadach proponują wydłużenie okresu vacatio legis o 12 miesięcy co pozwoli w sposób prawidłowy wprowadzić w życie projektowany system rejestracji. Ponadto pozwoli na prowadzenie odpowiednich szkoleń dla przedsiębiorców, a także nie będzie stanowił zagrożenia dla małych firm, na które zostały nałożone nowe, duże obowiązki administracyjne - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Projekt autorstwa Koalicji Polskiej trafił do Sejmu w czwartek 12 grudnia. Tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony