REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)
Kefirek dziś nie prowadzi sklepów. Dawniej działały pod jego szyldem (zdj.), a później jako Spary

Kefirek dziś nie prowadzi sklepów. Dawniej działały pod jego szyldem (zdj.), a później jako Spary (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Kolejny polski detalista znalazł się na skraju upadłości. Tym razem chodzi o spółkę Kefirek, do niedawna prowadzącą w Krakowie i okolicach sklepy pod marką Spar, a dawniej zarządzającą siecią sklepów pod własnym szyldem. Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, (były już) zarząd Kefirka złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

W ostatnim czasie dwukrotnie zmienił się skład zarządu Kefirka. Najpierw prezesem przestał być Sławomir Rupikowski. Zastąpił go w tej roli Adam Szewczyk, wcześniej wiceprezes. Ostatecznie, już na początku lutego br., prezesem Kefirka został Tomasz Musiał, partner w firmie End Up Restrukturyzacja. Na stronie tej firmy możemy przeczytać, że specjalizuje się ona m.in. zarządzaniu tymczasowym w spółkach (interim management), likwidacji składników majątku trwałego, oraz obsłudze podmiotów będących w trakcie procesu restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacyjnego.

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości Kefirka aktualnie trwa. Jak ustaliliśmy, 4 lutego Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku Kefirka poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Na nadzorcę wyznaczono Wojciecha Pietruszkę.

Ponadto sąd zawiesił postępowanie egzekucyjne prowadzone na wniosek jednego z wierzycieli. Stało się tak, aby w przypadku ewentualnego ogłoszenia upadłości Kefirka pozostało więcej pieniędzy do proporcjonalnego podziału pomiędzy większą liczbę wierzycieli.

Jak przekazał nam Wojciech Pietruszka, ponadto uchylone zostało zajęcie dokonane na wniosek małopolskiego Urzędu Skarbowego. Skarbówka domagała się spłaty zaległego (jej zdaniem) podatku VAT na kwotę około 2 mln zł. - To zajęcie zostało przez sąd uchylone, po to aby mogły być realizowane przepływy przez rachunek bankowy - tłumaczy w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Pietruszka.

Tomasz Musiał w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl podkreśla, że zajęcie ok. 2 mln zł było jedną z przyczyn złożenia przez poprzedni zarząd Kefirka wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Aktualne długi firmy są większe. Musiał ostrożnie szacuje je na "kilkanaście milionów złotych".

Spółka Kefirek dziś nie prowadzi już żadnego sklepu. Jednak placówki handlowe, które do niedawna kontrolowała, wciąż są czynne. Jak to możliwe? Kefirek pozostał właścicielem wyposażenia (niepełnego) swoich dawnych sklepów. Wyposażenie to dzierżawione jest nowym właścicielom. Tomasz Musiał nie zdradził w rozmowie z nami, o jakie firmy chodzi. Wiemy natomiast, że w większości sklepów wciąż pracują dawni pracownicy.

- To tzw. płynne przejęcie działalności Kefirka - tłumaczy Wojciech Pietruszka. - Zażyczyłem sobie kompletu umów, których przedmiotem jest dzierżawa majątku Kefirka - dodaje tymczasowy nadzorca sądowy w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, podkreślając, że te umowy mogą być "jednym z niewielu" źródeł finansowania spłaty zobowiązań wobec wierzycieli.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 27

 • 23
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~marek 7 3 miesiące temuocena: 100% 

  sklepy są wyprowadzane z sieci gdzie na nowych NIP-ach są tworzone nowe firmy z kapitałem zakladowym 5 000 zł. są rejestrowane na rodzinę i znajomych prezesa. dotyczy to też sklepów własnych SPAR. sprawa dla prokuratury..

  oceń komentarz
 • ~ksgo 6 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ja też mam nie zapłacone fv za dostarczony towar i sprawę mam w sądzie ale na razie bez odzewu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolo 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Bać pol, Serpol Mars pol, Spar, Kefirki cała grupa kapitałowa leży na dnie i gdzie ci inwestorzy, a przecież miała być taka potęga.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PiS 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wydaje się to sprawa oczywista, dla PROKURATURY. Spółka kupowała towar od Dostawców i towar trafiał np do sklepów w Limanowej, za towar nie płaciła dostawcą, towar podnosił wartość sklepu. Następnie zostały utworzone dwie spółki słupy. Pierwsza ze spółek przejęła sklepy w Limanowej. Pieniądze z transakcji nie trafiły do Dostawców, co już jest jawnym przestępstwem i zamierzonym działaniem na szkodę Dostawców. Druga spółka słup do której trafiła część sklepów krakowskich również na rynku oferował lokalnym przedsiębiorcom zakup sklepów, część udało się sprzedać i znów kapitał ze sprzedaży poszedł ...nie do Dostawców ,tak jak za pierwszym razem. Dlaczego Zarząd nie wystąpił z wnioskiem o upadłość jak posiadał majątek w postaci np. sklepów? Dlatego, że w tym przypadku pieniądze zostałby podzielone na wszystkich pokrzywdzonych a ta w większości szła i tu wystarczy zbadać przepływy gdzie pieniądze trafiały. Skończył się majątek i upadłość chcą zgłosić, to tylko w POLSCE jest możliwe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~anulka 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  No to teraz zaczną wypadać "trupy z szafy"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 560 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Najwyższy czas to było do przewidzenia

  oceń komentarz
 • ~WilkM 1 3 miesiące temuocena: 58% 

  Piszecie bzdury na zlecenie Bacia kto sie nie ujawnił ...czy firma nie wydaje paragonów fiskalnych? US w Krakowie do prac !!!! a moe Marketvita Sp. o.o_

  oceń komentarz
do góry strony