REKLAMAMLEKOVITA - Baner główny (kwiecień 2018)

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

10 stycznia 2018, 08:45

(fot. Poczta Polska)

Październikowe podwyżki w Poczcie Polskiej nie są ostatnim słowem. - Znaczny wzrost wynagrodzeń, na przestrzeni stosunkowo krótkiego okresu czasu (...) stanowi początek drogi do ustalenia wynagrodzeń w spółce na poziomie rynkowym - zadeklarował w odpowiedzi na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Kazimierz Smoliński.

REKLAMARTA - belka w artykułach - kwiecień 2018

Jak wynika z oficjalnego pisma, od października br. przeciętne wynagrodzenie zasadnicze w firmie wynosi 2 834 zł, a płaca brutto 3 936 zł. Listonosze zarabiają 2 498 zł, a płaca całkowita brutto wynosi 3 431 zł. 

Według ministerstwa, w okresie od stycznia 2016 do października 2017 r. wynagrodzenie listonosza wzrosło od 1 960 zł do 2 389 zł (podwyżki o 538 zł). Wraz z premiami listonosze mogą zarobić do 1000 zł brutto więcej niż dwa lata wcześniej.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach na rynku głośno mówi się o kolejnych masowych podwyżkach w sieciach handlowych. Jak podaje Lidl, od marca 2017 stawki płac wynoszą - 3300 zł brutto na początku pracy (stawka aglomeracyjna). Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 3500 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy do 3800 zł brutto. Z kolei od marca 2018 r. podwyżki dostaną pracownicy Biedronki. Pracownicy zatrudnieni na stanowisku sprzedawcy-kasjera począwszy od stycznia 2018 r. zarabiać będą mogli nawet 3550 zł brutto miesięcznie. Warunek? Praca w sklepie w Warszawie, minimum od trzech lat i regularne wyrabianie stuprocentowej frekwencji.

Pracownicy Poczty Polskiej co miesiąc otrzymują premię w wysokości co najmniej 250 zł, które nie jest uzależniona od wyników finansowych spółki. Przed zmianami wprowadzonymi w maju 2017 r. były one zależne od osiągnięcia przez Pocztę Polską 90 proc. planowanych wyników. To, według Kazimierza Smolińskiego, przyczyna strajków z początku ubiegłego roku - firmie nie udało się spełnić celu, wobec czego nie wypłacono premii.

Interpelację poselską złożyła Małgorzata Pępek z PO. Posłanka chciała dowiedzieć się, jak obecnie wyglądają pensje pracowników Poczty Polskiej, w kontekście zeszłorocznych protestów listonoszy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 20

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 6
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~SZURKA 9 miesiąc temuocena: 100% 

  PRACOWAŁEM 2 LATA NA POCZCIE. ZA PIERWSZE PÓŁ MIESIĄCA DOSTAŁEM NETTO 900,00 ZŁ. W DRUGIM MIESIĄCU - ZA CAŁY MIESIĄC DOSTAŁEM 1800,00 ZŁ. NETTO, JAKO KIEROWCA DO 3,5 T. POTEM JUŻ NIGDY NIE DOSTAŁEM TAKIEJ PENSJI - PRACUJĄC CAŁY MIESIĄC - TYLKO MNIEJ - 1600 LUB 1700 ZŁ. POTEM BYŁY PODWYŻKI, PREMIE I DALEJ DOSTAWAŁEM 1600 ZŁ. LUB 1700 ZŁ. NETTO. JAK ONI NA TEJ POCZCIE LICZĄ TO WYNAGRODZENIE DLA PRACOWNIKÓW??? PODWYŻKI A TO 100 ZŁ. BRUTTO A TO 150 ZŁ. BRUTTO. A WYNAGRODZENIE DO WYPŁATY JEST TAKIE JAKBY TYCH PODWYŻEK WOGÓLE NIE BYŁO!!! CZY KTOŚ OKRADA PRACOWNIKÓW???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Greta 8 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jak czytam ten artykuł to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać ja nie mam pojęcia z skąd oni te kwoty biorą. Pracuje na poczcie i zarabiam grosze. A tu takie bajońskie kwoty podają .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tommyp42 7 3 miesiące temuocena: 100% 

  Spojrzałem na pasek...2420 brutto +290 brutto dodatek stażowy+200 brutto premia czasowo jakościowa=2910 brutto czyli 2094 NETTO (na reke) po 15 latach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~listnonosz 6 3 miesiące temu

  skąd te sumy ? moje piękne oczy pocztowe takich nie widziały. Podstawa od października wynosi 2420 brutto plus 200 zł brutto za przychodzenie do pracy , bez zwolnień chorobowych, za wynoszenie wszystkich listów, za dobrze uzupełniane karty doręczeń itd. czynników jest wiele. Czasem dostaje się też nadgodziny, ale to bardzo sporadycznie, wręcz nigdy.

  oceń komentarz
 • ~Zirytowana 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Pocztowcy mają premięobecnościową w wysokoś i 200 zł BRUTTO, a podstawa to 2420 zł. BRUTTO, czyli jakieś 1890złna rękę. A nie tak, jak piszą.. Żena..

  oceń komentarz
 • ~Szary 4 3 miesiące temuocena: 83% 

  Kasa. Niestety trzeba będzie płacić pracownikom pieniądze ( od razu jak zwykle zaznaczam ,że 2000 lub 3000 to nie są pieniądze ) Bardzo proszę się nie oburzać i nie bulwersować , bo w 2018 roku w Centralnej Europie 1000 EU to minimum i koniec. Nieważne czy będą się wykłócać ,że mają czy nie mają , że mogą czy nie mogą w perspektywie niedługiej ten poziom będzie osiągnięty. I gospodarka na tym zyska. 3800 brutto w Lidlu plus szerokie dodatki pozapłacowe Waszym zdaniem dwa lata temu były realne ??? Nie. A teraz jakoś się da. Okazało się ,ze pracownik nie jest nieistotnym dodatkiem za 1750 netto. A i tak poziom obsługi w sklepach jest coraz gorszy , pomimo tych podwyżek . To nadal jest mało. 200 czy 300 złotych to jest żadna kasa,

  oceń komentarz
 • ~Jeszcze raz ja :) 3 3 miesiące temuocena: 0% 

  Wpisz w google ”więźień uciekł z poczty” i wyobraź sobie tą ponętną więźniarkę którą będziesz pilnował by pracowała i będziesz jej mówił co będzie miała robić :D i to za te ponad 3 kafla więc jest jakotako wspaniale a już niedługo dogonimy średnią ;)

  oceń komentarz
 • ~Wer warszawa 2 3 miesiące temuocena: 75% 

  No czego się spodziewasz... Etaty nie obsadzone bo dużo ludzi "awansowało" , z rodziny już nie ma kogo spraszać do roboty bo wszyscy na 500+ jadą i kasy w nadmiarze, a w kasie z tego dobrobytu co się tyle kasy zrobiło że zaraz premia przewyższy wypłatę, wystarczy tylko chcieć. Ktoś bardzo mądry wymyślił ten plan motywacyjny ale nie dla typowego szararaka w psince dolnej. Pozdrowienia z Warszawy 2420+ ta premia i stażowe które zaczeli wypłacać od 3 lat ale tylko bąki w robocie pewnie zbijam. Resztę zapraszamy a biorą kogo popadnie.

  oceń komentarz
 • ~kung fu Panda 1 3 miesiące temuocena: 93% 

  Znowu to samo , artykuł na zamówienie Poczty , premie tak są ale 200 zł , za tzw. niechorowanie , pozostałe premie są nie do osiągnięcia , przykład z mojego UP , by dostać 300zł premii trzeba wypracować 750 zł w prowizji , aby mieć taką prowizję trzeba by sprzedać artykułów za kilka tysięcy zł - prowizja 2-10% od ceny artykułu ( kalendarze ,znicze kartki świąteczne itd.) w praktyce nikt tej premii nie dostaje .

  oceń komentarz
do góry strony
"