REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)

(fot. Pixabay CC0)

Firma Euler Hermes opublikowała swój coroczny raport, w którym dokonuje przeglądu średnich terminów płatności (Days Sales Outstanding – DSO), w oparciu o analizę próby przedsiębiorstw z 20 sektorów gospodarki, z 36 krajów. W 2017 r. DSO osiągnął najwyższy poziom od 2007 r. – średnio to 66 dni.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Należy się spodziewać, że ten trend będzie kontynuowany w 2018 r., gdy średni globalny termin płatności wydłuży się o ponad jeden dzień, przekraczając 67 dni. Zjawisko jest powszechne, występuje w dwóch trzecich zbadanych sektorów i gospodarek.

Najdłuższe terminy obowiązują w sektorze Elektronika, Maszyny Budownictwo. Najkrótsze w sektorach powiązanych z konsumpcją domową (produkty rolne, transport, wypoczynek).

Kryzys z lat 2007-2008 zmusił firmy do ściślejszego monitorowania i prób skracania terminów płatności. W 2008 r. średni globalny termin płatności wynosił 60 dni. Przez następne pięć lat ustabilizował się na poziomie 64 dni. Obecnie osiągnął wartość najwyższą od dekady – 67 dni. Rozkład jest jednak duży. W 2017 r. co czwarta firma otrzymywała płatności w średnim terminie poniżej 31 dni, a co czwarta aż po 90 dniach.

Istnieje tu ścisła korelacja pomiędzy kondycją gospodarki a terminami płatności – w okresach ożywienia wydłużają się one, w okresach spowolnienia zaufanie do partnerów biznesowych maleje i terminy skracają się.

Trend jest powszechny i globalny, jednak Euler Hermes bliżej przygląda się trzem grupom krajów. Siedem najsilniejszych krajów ma wskaźnik DSO równy lub niższy od 51 dni. Liderem jest Nowa Zelandia z DSO równym 43 dniom. Pozostałe kraje z krótkim DSO to Dania i Finlandia, Austria i Szwajcaria, Stany Zjednoczone oraz Holandia.

Kolejna grupa to gospodarki o DSO poniżej światowej średniej. Są wśród nich Niemcy (54), Kanada (54), Brazylia (62 i Wielka Brytania (53). Co ciekawe, w grupie tej znalazła się Rosja, która zmniejszyła wskaźnik DSO o dwa dni, do 56 dni – przy czym jedna czwarta firm rosyjskich otrzymuje zapłatę w terminie poniżej 21 dni.

Trzecia grupa to 12 krajów, w których DSO znacznie przekracza światową średnią. To Francja (74), Włochy (83) i Chiny, gdzie terminy płatności są najdłuższe na świecie (średnio 92 dni).

– Poprawa światowej koniunktury odciąga uwagę firm od DSO, stąd wydłużenie średnich terminów płatności. Spodziewamy się, że w bieżącym roku średnie globalne DSO wzrośnie o ponad 1 dzień, przekraczając najwyższą wartość notowaną od dekady. To wynik rosnącego optymizmu biznesu co do prognoz sytuacji ekonomicznej i finansowej – powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony